Güncel Yaşam

TÜKD Kadıköy’den örnek proje: “Güçlü Kadın, Mutlu Kadın”

1949 yılında bir avuç Cumhuriyet kadını tarafından kurulan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, projelerine ara vermeden devam ediyor. Derneğin 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Kadıköy Şubesi, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını elde etmesi amacıyla hayata geçirdiği “Güçlü Kadın, Mutlu Kadın” projesini, bu yıl Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle Hasanpaşa Eğitim Merkezi’nde gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda Avrupa Üniversiteli Kadınlar Birliği’nin (UWE) de üyesi olan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kadıköy Şubesi Başkanı Yüksek Mimar Yasemin Dönmez, projeyle ilgili olarak Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “Derneğimiz 2006’da kurulduktan sonra Ataşehir’deki Ataevi’nde kadınlara iş, eğitim ve destek merkezi kurduk. Orada 4-5 sene kadar hijyen, sağlık ve hukuk alanlarında projeler yürüttük. Şubeleşmeyle beraber Ataşehir’de de şube açılınca, Aykurt Nuhoğlu bizi Kadıköy’e aldı. Geçen seneden bu yana sürdürdüğümüz projemiz ise ‘Güçlü Kadın, Mutlu Kadın’. Kolay öğrenilir, kolay yapılır, kolay satılır kişisel ve evsel çeşitli ürünler yaptırıyoruz kursiyerlerimize. Bunların satışını sağlıyoruz. Geçen sene elde ettiğimiz parayı, mikro kredi şeklinde kadınlarımıza dağıttık” dedi. Yasemin Dönmez, sözlerine şöyle devam etti:

İSTANBUL’DA KURULAN İLK ŞUBE KADIKÖY… 

“Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nde faaliyetlerime 35 sene önce üniversiteden mezun olduğum zaman başladım. Önce Ankara’da yönetimdeydim, daha sonra İstanbul’a geldim ve yine yönetimde yer aldım. 2006’da biz artık yönetim şeklimizi değiştiriyoruz ve merkez İstanbul’da olacak dediler. Bana da Kadıköy Şubesi’ni kurmamı söylediler. Ben de bu şubeyi kurdum. İstanbul’da kurulan ilk şubedir Kadıköy.

Kaynak: Bu Yazı www.kadikoylife.com Adresinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın