Keşfet Röportaj

Tiyatro Dünyasının Başarılı İsmi: Ayşegül Yalçıner

Tiyatro dünyasının başarılı ismi AYŞEGÜL YALÇINER ile Tiyatro, Sinema, Kadıköy üzerine I LOVE KADIKÖY ekibi olarak keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Uzun uzun sohbet ettik. Dünden bugüne neler yaptığını konuştuk…

 • Merhaba Ayşegül, Öncelikle I LOVE KADIKÖY’e hoş geldin. Röportaj isteğimizi kırmadığın için teşekkür ederiz. I LOVE KADIKÖY takipçilerine biraz kendinden bahseder misin?

17 yıldır tiyatro oyunculuğu yapıyorum. 2000 yılında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi (2 yıl), 2006_2011 arası Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde okudum. Ardından Euginio Barba’dan oyunculuk semineri aldım. BKM, Emre Kınay, Haldun Dormen, Dilek Türker, Prof. Metin Balay, Versus Tiyatro gibi Türk Tiyatrosunda yeri olan önemli isimlerle ve kurumlarla tiyatro yaptım. Neil Fleckman, Adam Biernacki, Pieter Verstraete gibi yabancı yönetmenlerle de farklı oyun projelerinde çalıştım. 20 tane kısa metraj filmde, TV dizilerinde, reklam filmlerinde, bağımsız sinema filmlerinde oynadım. TV işlerine dublaj yaptım. Şu an Oscar Oyunculuk Akademisi’nde Temel Oyunculuk dersi veriyorum ve kendi tiyatrom olan Kadıköy Halk Tiyatrosu’nda MOR isimli kadın oyunumuzu çalışıyoruz. Evliyim, 7 yaşında oğlum var. Doğduğum günden beri de Kadıköy’de oturuyorum.

 

 • Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro ve Oyunculuk bölümünden 2011 yılında mezun oldun. Okuduğun üniversitenin şuan ki sanatsal kariyerine katkısı oldu mu? Bu alanda ilerlemek isteyen oyuncu adaylarına Üniversite eğitimi hakkında neler söyleyebilirsin?

5 yıl boyunca onlarca farklı ve değerli eğitmenden ders almanın elbette oyunculuğuma olumlu yönde katkısı oldu. Bütün eğitmenlerimin sanat bilgisi, birikimi ve bakış açısı başkaydı. Bu farklılıklar bir öğrenciyi zenginleştirir. Ve biz okuldayken günde en az 3 tirat çalışıyorduk. Her tirat farklı oyun, farklı karakter, farklı dünyalar… Bir oyuncu olarak ne kadar dünya tanırsan, cebin o kadar doludur ve yeni bir karakter yaratırken cebinde birikenden kolayca yararlanabilirsin. Benim okulumun yabancı eğitmenler gibi bir artısı da vardı tabi. Doğal olarak sadece klasik oyunculuk eğitimi almadık. Katharina Weithaler vardı mesela; okulun ormanında bizi saatlerce koşturur, meditasyon yaptırtır, anlamsız sesler çıkarttırırdı. Kan ter içindeyken bu ne işe yarayacak diye soramazdık. Çok sonradan anlıyor insan; rezonansı çalıştırmayı, rahatlamayı, kendini keşfetmeyi, içsel yolculuk yapmayı sağlıyordu o temrinler.

Oyuncu adayı önce neden oyunculuk yapmak istediğini bilmeli, ona göre bir yol çizmeli kendine. Dertleri şöhret olmak, dizi oyuncusu olmaksa; konservatuara girmelerine gerek yok. Çünkü maalesef ülkemizde (özellikle TVda) iyi oyunculuk,  eğitimli, donanımlı insan çok önemli değil.

Bu arada ben ve benim gibi oyuncu ve eğitmen arkadaşlarım seve seve yardımcı oluruz kendini bu mesleğe adamaya hazır olan gençlere. Yeter ki bize ulaşsınlar…

 • Sanatın bir çok alanında çok başarılı ve emin adımlarla ilerliyorsun. Tiyatro ile başlayalım. Tiyatro Hayatına ne zaman ve nasıl başladın?. İlk sahne aldığın oyunu şüphesi hatırlıyorsundur. İlk sahne heyecanını ve ilk oynadığın oyunu bizimle paylaşabilir misin?

Çocukken annem beni sık sık şehir tiyatrolarının oyunlarına götürürdü, oyuncuları izlerken çok heyecanlanırdım, kendimi izlediğim rollerde hayal ederdim. 99 yılıydı, Bozcaada’da yazlıktaydım. İzmir’den bir oyun gelmişti turneye. Tiyatronun yönetmeniyle tanıştım oyundan önce, “ben tiyatroyu çok seviyorum” dedim. “Akşam sen de oyna” dedi. Nasıl olacak derken kalbimin gümbürtüsünü hatırlıyorum. “Doğaçlama yapacaksın” dedi. 15 yaşın cesaretiyle, doğaçlamanın d’sini bilmeden, çıktım sahneye. Oyun sonunda bir konuşma yaptı; “Ayşegül’ü 2 dakikalığına, hevesi geçsin diye çıkardım sahneye ama öyle şeyler buldu ki oyun boyu sahnede kalmasına izin verdim, başka bir şey var bu kızda…” O yönetmenin söylediğinin benzerini çalıştığım bütün yönetmenler, hocalar dile getirdi yıllarca; “sen oyuncu olmak için doğmuşsun, sahnede parlıyorsun, devleşiyorsun…” 🙂 Ve iyi ki bu mesleği seçmişim diyorum; işine aşık, üretmekten vazgeçmeyen bir oyuncu olarak.

 

 • Oynadığın oyunlardan en çok aklında kalan oyun hangisi? Özellikle kimlerle yan yana aynı sahneyi paylaşmaktan çok keyif aldın? Ve tabi sahne öncesi / sonrası ya da sahne sırasında en unutamadığın anını bize anlatabilir misin?

Bugüne kadar 40’dan fazla tiyatro eseriyle sahneye çıktım, hepsi aklımda, hiç birini unutmadım ki…

Kimlerle aynı sahneyi paylaşmaktan keyif aldığım konusuna gelince, şimdi isim versem sahneyi paylaştığım diğer meslektaşlarıma saygısızlık olur. İşini seven, işine ve rol arkadaşına saygı duyan, rol çalmayan, oyun veren, disiplinli bütün meslektaşlarımla sahnede olmayı seviyorum.

BKM’deydim, Türkiye turnesi yapan bir oyunda oynuyorduk. Her hafta cuma uçakla bir şehre, cumartesi başka bir şehre geçiyorduk. Ben hamileydim, yönetmen bu kadar seyahat bebek için tehlikeli olur diye düşünür ve ben sahneye çıkamam korkusuyla ekipten aylarca gizledim hamile olduğumu. Gittiğimiz her şehrin nesi meşhursa deli gibi yiyordum. Oyun başlayalı 2 ay olmuştu ve 8 kilo almıştım, gizli, gizli kostümlerimi yanıma alıp terziye genişlettiriyordum. Dans partnerim birgün, Ayşegül hareketleri değiştirelim, ben seni kaldıramıyorum, çok ağırlaştın dedi, yönetmen de yeter kızım yeme turnelerde bu kadar demez mi. Tam bu dönemde yönetmen Hakan Algül ATV için çekeceği Şen Yuva dizisinde bir rol teklif etti. Oyunculuk sevgim ağır bassa da oğlum büyüyordu karnımda. Doğal olarak olayın sadece yemek olmadığı anlaşıldı bir süre sonra.

 

 • Dublaj ve Seslendirme alanında da senin ismini sıklıkla duymaktayız. Bu alanda neler yaptın? Senin sesini nerelerde duyduk?

İlk olarak 2004’de Vipsaş stüdyolarında yerli dizide kendi oynadığım rolü konuştum. Reklam filmi seslendirdim, reklam şarkısı söyledim. Stüdyo piyano, Şafak Stüdyoları ve Imaj gibi stüdyolarda yerli dizilerde oynayan başka başka insanları konuştum. Maalesef şu ara neredeyse bütün TV işleri sesli çekildiği için ve dublaj piyasasının kaşesi çok düştüğü için seslendirme yapamıyorum.

 • Seslendirme yaparken Stüdyo kayıt aşaması şüphesiz ki çok zorlu bir süreçtir. Stüdyo kayıtlarında yaşadığın zorluklar nelerdi ve bu zorluklarla zaman içinde nasıl başa çıkıp profesyonel olarak bu işte başarılı oldun?

Yerli işlerde bir başkasını konuşurken ağız oturtmak bazen çok yorucu olabiliyor. Mesela konuştuğum bir işte, bir kadın senaryoya o kadar laf eklemiş ve montajda cümleler o kadar anlamsızlaşmıştı ki; dublaj yönetmenimle beraber ağzına oturacak mantıklı bir cümle bulmakta çok zorlanmıştık. Bazısı da mesela hiç ağzını açmaz, mırıldanır gibi konuşur ya da senaryoda olmayan alakasız kelimeler kullanır. Ooof diyorum…!

Zamanla tecrübem arttıkça rahatladım, pratikte gelişti yani. Şu an beni seslendirmede başarılı buluyorsanız, diksiyon hocam Tijen Par‘ın ve dublaj yönetmenim Neslihan Gürgün Şen’in katkısı büyük.

Tiyatro ve Seslendirmenin dışında seni tabi ki seni kameranın önünden de tanıyoruz, ve sıklıkla görüyoruz. Kısa filmler, diziler,sinema, reklam filmleri… Ayşegül Yalçıner’i ilk kamera önünde ne zaman gördük? Bize ilk kamera önü deneyimini anlatır mısın?

2004 yılında Bütün Çocuklarım dizisinde Rüzgar Erkoçlar’ın oynadığı Irmak karakterinin sevgilisini (Barış Kılıç’ın oynadığı Aybars rolünü) elinden almaya çalışan, (kötü niyetli ama iyi gibi görünen) yakın arkadaşıydım. İlk kamera önüne geçtiğimde ellerim titriyordu heyecandan, o yüzden diziyi izlerken ellerimin kadrajda olmadığını hatırlıyorum. Montajda atılmış sanırım. 🙂 Kadir İnanır da vardı dizinin kadrosunda. Bir gün sette “sen Türkan (Şoray) ‘a çok benziyorsun, gözlerin onun gibi güzel” dediğini hatırlıyorum.

 • Dünden bugüne hangi reklam filmlerinde rol aldın? Hem oyunculuk, hem de kariyerine yön vermesi bakımından en aklında kalan reklam filmi hangisiydi?

Discovery Kapı Kolları, Hürriyet, Petrol Ofisi, Pfizer…

Petrol Ofisi reklamında benzin istasyonunda çalışan pompacı kız rolünü oynamıştım. Hem TVda dönüyordu reklam, hem kocaman billboardlarda sokaklarda fotoğraflarım vardı. O zamanlar işin castını Harika Uygur yapıyordu. Çok beğenmişti beni, yüzlerce kız arasından seçilmiştim, şimdiki kadar eğitimli değildim. Türkiye’nin en önemli cast direktörlerinden biri olan Harika Uygur “ekrana çok yakışıyorsun, seni bambaşka yerlere getireceğim, diziler, filmler…” demişti. O zamanlar bu fırsatı değerlendiremediğime üzülüyorum bazen. Ama bazen de diyorum ki; “o zaman şöhret olsaydım, konservatuar okumazdım, anında parlayıp, hemen kaybolanlardan olurdum” belki de.

 

 • Peki aynı soruyu sinema ve diziler için sorsak?

Oynadığım dizilerden bazıları; Hatırla Sevgili, Bütün Çocuklarım, İstanbul Şahidimdir, Hırsız Polis, Aliye, Elif…

İstanbul Şahidimdir; Meral Okay ile Onur Ünlü’nün yazdığı, Türkan Derya’nın yönettiği, ATV için çekilen işti, (tesadüftür) oynadığım karakterin adı da Ayşegül’dü. Kadroda Rutkay Aziz, Uğur Polat, Emre Kınay, Özkan Uğur, Barış Dinçel gibi isimler vardı. Onlarla aynı sette olmak, onların anılarını dinlemek bile mest ederdi beni. Bana set disiplinini aşılayan çok önemli bir projeydi. Ne yazık ki 6. bölümden sonra yayından kaldırıldı.

 • Kariyeri hızla gelişmekte ve yükselmekte olan bir sanatçı olarak kamera önü oyunculuğun zor ve keyifli yanları nelerdir?

Beklemek zor. “Oyunculuğun %70i beklemek” der eski ustalar. Doğru projenin gelmesini beklersin, setin oturmasını beklersin, yayın gününü beklersin, seyircinin diziyi sevmesini beklersin, projenin tutmasını beklersin, reyting ölçümünü beklersin, set gününü beklersin, sette sahneni beklersin…

En keyifli kısmı; oynamak. Bir başkası olduğun o an, duyguya girdiğin o süre.

 

 • Tiyatro ile Sinemanın yerleri ayrıdır ama senin için daha ön planda olan hangisi?

Tiyatro kocam, sinema çocuğum gibi. İkisine de aşığım yani. Hangisini daha çok sevdiğimin kararını size bırakıyorum. 🙂

 

 • Rol aldığın sinema, dizilerde ya da oynadığın tiyatro oyunlarında Kadıköy’de hiç sahne aldın mı?

Kadıköy’de ki hemen hemen bütün sahnelerde oynadım.

Ali Yalçıner ile beraber kurduğum ve Genel Sanat Yönetmeni olduğum Kadıköy Halk Tiyatrosu’nun yeni oyunu MOR‘un Türkiye prömierini  12 Ocak 2018 Cuma günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde yapacağız. İlerleyen günlerde Barış Manço Kültür Merkezi, CKM ve Kozzy’de de sahneleyeceğiz. Yeni tarihlerimize ve projelerimize @kadikoyhalktiyatrosu facebook, instagram ve twitter hesaplarımızdan ulaşabilirler. Biletler biletix ve gişelerde…

 

 • Özellikle son yıllarda Kadıköy’ün İstanbul’un sosyal ve kültürel merkezi durumuna geldiğini düşünürsek Kadıköy izleyicisi hakkında düşüncelerin neler?

Kadıköy izleyicisi candır.

 • İyi bir Kadıköy’lü olduğunu biliyoruz? Ayşegül Yalçıner Kadıköy’de ne yapar? Nereye gider? Nerelerde dolaşmayı , nerelerde oturmayı sever?

Doğayı sevdiğim için favori mekanlarım; Moda sahil, Kalamış sahil…

Ama illa mekan ismi istiyorsan; Piraye Cafe, Barış Cafe, Oyun Atölyesi, Ayı, DoRock, Leman Kültür, Buddha, Kahve Bahane…

 

 • Kadıköy’ün senin hayatında ki yerini tek cümle ile özetle desek…?

Hayata doğduğum ve doyduğum yer Kadıköy. (doymak reel anlamda değil :))

 

 • Günümüze gelecek olursak yeni bir oyun, bir proje var mı? Yakın tarihte tiyatro severler seni hangi oyunda ve nerelerde izleyebilecekler? Kadıköy seyircisi Ayşegül Yalçıner’i en yakın tekrar ne zaman görebilecek?

Kadıköy Halk Tiyatrosu MOR isimli oyunumuzun prömier tarihini tekrar edeyim; 12 Ocak Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, saat 20:30 Biletler biletix ve gişeden temin edilebilir. 🙂

Geçen sezon çıkardığımız, Versus Tiyatro‘nun oyunu olan Kanlı Düğün’le 30 Kasımda Kartal Sanat Tiyatrosu’nda, 16 Aralık ve 27 Ocakta Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahne alacağız.

 • Sana ulaşmak isteyenler sana nereden ulaşabilirler Ayşegül?

Oyunlarıma ya da derslerime gelerek ulaşabilirler. 🙂

Sosyal medyadan da;

@aysegul.yalciner instagram hesabım

@aysegulyalciner twitter hesabım

 

 • Röportaj isteğimizi kırmadığın ve bu güzel röportaj için tekrar teşekkür ederiz Ayşegül. I LOVE KADIKÖY takipçilerine söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Ben teşekkür ederim. Kadıköy’den vazgeçmesinler. Taksim artık eski Taksim değil, Kadıköy de özgünlüğünü yitirmesin. Daha çok tiyatroya gelsinler.

 

 • I LOVE KADIKÖY ekibi olarak sana sonsuz başarılar diliyoruz.

http://www.ilovekadikoy.com 

Bir Cevap Yazın