Güncel Yaşam

Tırtıllar neden arttı?

Tırtıllar neden arttı?

Kadıköy’de son aylarda sıkça görülen tırtıl popülasyonunun aşırı derecede artması, Kadıköylüleri hem korkutuyor hem de tepkilere yol açıyor. Ağaçlardaki yaprakları yiyerek zarar veren tırtıllar, artık insanların da ciddi sorunlarından biri olmuş durumda.

Bostancı Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Sokak’ta  neredeyse her evin tırtıl istilası altında olması dikkat çekiyor. Evlerin dış duvarları ve pencereleri, hatta evin içlerine kadar giren tırtıllar sorunlara yol açıyor. Kadıköy Belediyesi’ni arayıp yardım istediklerini söyleyen vatandaşlar, konuyla ilgili fazla ilgilenilmediğinden şikayetçi. Birçok kişi, ilaçlamanın da işe yaramadığını ifade ediyor. Tırtıllar insanlara zarar vermemekle birlikte alerjik reaksiyonu olanlarda ciddi rahatsızlıklar verebiliyor.

İklim değişikliği ve kentsel dönüşüm yüzünden tırtılların sayısının arttığını belirten Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Başar Necipoğlu, son aylarda giderek artan tırtıl sayısıyla ilgili ekiplerin yoğun bir şekilde çalıştığını, toplamda 15 bin ağaçta çalışma yapıldığını aktardı. Kimyasal değil, biyoloik olarak çalışma yaptıklarını açıklayan Necipoğlu, Kadıköylülerden biraz anlayış beklediklerini dile getirdi.

Bir Cevap Yazın