Genel roportaj

Sıradaki kahve Hale Jale Bütün Mahalle için gelsin…

Aslında hiç dışarı çıkacak halim yoktu.Böyle zamanlarda zor daolsa dışarı atarım kendimi hele de güneş varsa. Güneşin tüm güzelliklerini  alacağıma inanarak yürüdüm, ayaklarım ağrıyana kadar. Kadıköy sokaklarının, güneş enerjisinin iyileştirme gücü var bence. Kadıköy, Altıyol, Bahariye sokakları çılgınlar gibi gezdim. Yürüdükçe rahatlıyor ama her sokakta bir dükkana girince maddi olarak çöküntü yaşıyordum. Özellikle Kadıköy’de hediyelik eşyalar nereden alınır diye de bir yazı yazmalıyım. Nokta atışlık yerler var.

Daha fazla kendime  maddi hasar vermeden uzun zamandır merak ettiğim bir yere gitmeye karar verdim. Hale Jale Bütün Mahalle:) Eski Kadıköy Şifa Hastanesine yakın, Victor Levi Şarapevi”nin karşısında.  İtiraf etmek gerekirse daha büyük bir mekan olarak düşünmüştüm. İçeride 4 masa vardı ve şansıma teki boştu. Daha sonra küçük bir mekanın tatlı dil ile avantaja nasıl çevrileceğine şahit oldum. Mekanın sahiplerinden İlhan bey,  misafirperverliği ile kendimi evde gibi hissetmemi sağladı. Yan masadaki kızlarla bir ara dükkanı ele geçireceğimizi sandım. 🙂

4 masa var demiştim. Tabi içeri girdikten sonra detaylar daha da mest ediyor insanı. Masaların her birinde eski dönem kadın figürleri var. Hale, Jale, Selma ve Belgin. Ben, Belgin ile içtim kahvemi:) çok severim hikayeleri olan şeyleri. Duvarda asılı radyolar, fotoğraf makineleri ve hatta rengarenk  topuklu ayakkabılar, tüylü abajurlar ile ilgi uyandıran bir dekorasyonu var. Sanırım en çok ilgi gören kısım ayakkabılar:) ama benim ilgimi radyolar ve sıradaki şarkı kısmı çekti. Esmeray’dan “Gel Tezkere” ve Yeliz’den “Yalan “ istek parçası olarak duvarı süslüyordu.

İlhan Bey’i dinledikten  sonra dükkanın isminin de nereden geldiğini anladım. 70 ’lerde radyo programlarda istek parçaları çalınır. Bazen de radyocu sıradaki şarkı Hale, Jale bütün mahalle için gelsin dermiş. İlhan bey, bizim yaşımızdakiler eski dönemlerden bu ismi bildikleri için dükkanın önünde   geçerken tebessüm ile selam veriyorlar diyor. Dönemler arası bağ diye buna derim .

Oturduğum masanın tam karşısı tatlıların olduğu yerden midir bilmem gözümü alamıyor bir yandan  da hayır az yiyeceksin diyordum. Usul usun acaba ne yesem diye İlhan Bey’in yanına gitmiştim ki hepsi kendi yapımları olan tatlılardan bisküvili muhallebiyi tercih ettim. “Bu çok, ben yiyemem” desem de kısa bir süre sonra tatlıdan eser yoktu ve cidden kahvenin yanında çok iyi gitmişti. Hafif bir tatlı olsun derseniz muhallebiyi denemenizi tavsiye ederim.

Hani küçükken kardeş, kuzen veya arkadaşlarla oyun oynarken ortak işimiz olurdu ki bizim kuzenler holdingimiz vardı, sonra yaş ilerledikçe istifa edip cafe açalım hayalleri yerini aldı . İşte hayalleri gerçekleştiren 2 kuzenin mekanı beni önce ismiyle sonra da “evim hissi” ile tavladı. Diğer kuzenle de mutlaka tanışacağım. Çünkü arkadaşlarımın çoğu bizi de oraya götür diyor:) Herkesin size çok selamı var. Bekleyin bizi Hale ve Jale 🙂

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi & Damacı Sokak, Dama Apt.
3/A, 34710 Kadıköy/İstanbul
Website: www.halejalebutunmahalle.com
Tel: (0216) 347 41 17

Bir Cevap Yazın