Keşfet Röportaj

Müzik Aşığı Bir Yetenek: Gündüzcan Çetinkaya

Özellikle son dönemde ismini sıklıkla duyduğumuz Ses Mühendisi & Bas Gitarist Gündüzcan Çetinkaya ile keyifli bir Röportaj gerçekleştirdik. I LOVE KADIKÖY’ e konuk olan ve sorularımızı bütün içtenliği, samimiyeti ve güler yüzü ile cevaplayan yetenekli müzisyen Gündüzcan Çetinkaya’yı tanıyalım…

 • Merhaba Gündüzcan; I LOVE KADIKÖY ‘ de konuğumuz olduğun için teşekkür ederiz.. Özellikle son yıllarda hem stüdyo müzisyenliği, hem bas gitaristlik, hem de ses teknisiyenliği alanlarında ismini oldukça duymaya başladık. “Kimdir bu Gündüzcan Çetinkaya” sorusunun sende ki cevabı nedir?

Merhaba öncelikle beni konuk olarak ağırladığınız için ben teşekkür ederim. Gündüzcan Çetinkaya her şeyin öncesinde müzisyendir. Şarkıların var oluş sürecinde aranje, mix, mastering ve şarkıların dinleyicisiyle buluşma sürecinde sahnede bas gitarı ile birlikte görebileceğiniz, müzik aşığı kişidir.

 

 • Oldukça iyi bir Bas Gitarist olduğunu biliyoruz. Bas gitar çalmaya ve tabi ki müziğe nasıl başladın?

2007 yılında elektro gitar çalarak başladım, fakat müzik içerisinde ki arayışımın enstruman olarak biraz daha farklı olduğunu anladım. 2008 yılında bas gitar ile tanıştım. Bu süreç itibariyle İzmit Belediye Konservatuarı’nı kazandıktan sonra bas gitar hayatım başlamış oldu. 2012 yılında ise Kontrbas ile tanıştım ve uzun bir süre Tekin Ökcebe ile bu yolda eğitimime devam ettim. Stüdyo ve Ses Prodüksiyon eğitim sürecemi ise GALATASARAY ITM‘de Suden Pamir Eşliğinde sürdürdüm. Belli proje ve konserlerde ise bas gitar haricinde kontrbas ile de sahne almaya hala devam ediyorum. Aynı zamanda Arpej Yapım bünyesinde ses mühendisi olarak halen daha çalışmaya devam ediyorum.

 • Şu an için Arpej Yapım bünyesinde ses mühendisi olarak çalışmaktasın. Bize işinden biraz bahseder misin? Kayıt – Mix alanlarında özellikle son dönem çıkan bir çok albümün altında senin imzanı görüyoruz. Ve bunlar oldukça kaliteli işler. Bize biraz mesleğinden, altına kayıt ve mix olarak imza attığın albümlerden bahseder misin?

Teşekkür ederim nazik görüşleriniz için, beğeniyorsanız ne mutlu bana. Aslında biraz ilgi isteyen bir meslek diyebilirim oldukça fazla vakit gerektiriyor. Kayıt ve mix aşamasında disiplin, düzen ve iyi müzisyenlerle birlikte çalışmak karşıma çıkacak riskleri azaltıyor.

Geçmiş dönemde çalışırken keyif aldığım albümler oldu tabi ki bunlara örnek olarak Erekli Tunç stüdyoların da Serkan ÇAĞRI nın SIR albümünde çalışma şansım olmuştu Arpej Yapım bünyesinde çalışmaya başladıktan sonra birazcık daha durumlar farklılık gösterdi calışıtğım isimler de bu yol doğrultusunda değişti  Genc Osman YAVAŞ , Sonero ONCAL, Tarkan ÇAKIR  , Gülçin ERGÜL , What Da Funk vb sanatçı ve gruplar iş hayatımın içerisine dahil oldu biraz daha açmak gerekirse son zamanda çalışmasını bitirdiğim Ebru KESKİN in MASKE  albümünde kayıtları tamamladıktan sonra albüm içerisinde ki Runaway  , Bahçe de Yeşil Çınar  gibi parçaların mixlerini yaptım .Tabi ki keyif alarak işimi yapıyorum ama bunun yanı sıra başka mixlerini yaptığım gruplarda var bunlara örnek olarak PUDİNG diyebilirim son çıkarttıkları single’ları Hadi Kalk Gidelim hem kayıt aşamasında hem de mix aşamasında gayet keyifli bir yolculuk oldu aslında , bunlar dışında örnek vermek istediğim bir çok isim var tabi.

 • Stüdyo süreçlerinde seni en çok zorlayan konular neler? Ve I LOVE KADIKÖY takipçileri ile paylaşmak istediğin stüdyo içi yaşanmış komik & hüzünlü ya da aklında kalan şeyler var mı?

Stüdyo içerisinde çalışırken zorlandığım pek bir konu olmuyor. Daha önce de belirttiğim gibi iyi bir ekip ve iyi müzisyenlerle birlikte çalışıyorum ve karşımıza çıkan zorlandığımız durumlarda ortak fikir alışverişleriyle kolayca üstesinden geliyoruz.

Çalıştığım süre içerisinde güzel insanlarla bir çok güzel anı biriktirdim. Hepsini anlatmaya kalsam bana epey bir yer ayırmak zorunda kalırsınız. Fakat bir anımı paylaşacak olursam, çok saygı duyduğum müzisyenlerden Genç Osman’ın yeni yılda çıkacak albümünün tüm kayıt sürecinde birlikte çalıştık. Kendisini çalışmadan öncede takip ediyordum ve işin sonunda kendi yazdığı kitabını üzerinde çok özel ve insanı gururlandıran bir notla bana hediye etti. Hayranlık duyduğum bir insanın böyle mütevazi ve güzel bir jestle beni onurlandırması, hayatımın bir çok zamanı için güzel bir anı olarak yerini aldı.

 

 • Ezgi Yelen, Erdem Eskimez, Serhan Özdemir gibi isimlere ile çalışıyorsun. Genel olarak konser ve sahnelerin nasıl geçiyor?

Sahne muhteşem bir yer, dinleyiciyle buluşma fikri muhtemelen her müzisyen için heyecan verici fakat bir enstrumanist olarak solistler kadar tadamıyorum o duyguyu. Beni daha çok heyecanlandıran yukarıda saydığınız isimlerle ve birlikte çaldığım tüm o değerli müzisyenlerle birlikte müzik yapıyor olmam.

 

 • Bas Gitaristlik kariyerinde, Hakan Peker, Zeynep Dizdar, Reyhan Karaca , Manuş Baba gibi isimleri görüyoruz. Gelecekte ki hedeflerin arasında ne var? Kendine ait bir grup ya da albüm projen var mı?

Müzik yaşantımda öğrenme ve olgunlaşma sürecinde olduğumu düşünüyorum. Bu süreci daha verimli geçirebilmek adına inandığım projelerde mutlaka yer almak isterim. Stüdyoda, işin mutfağında daha çok var olmak ve bir prodüksiyon adamı olmak en büyük hedefim. Tabi ki bir müzisyen enstrümanından kopamayacağından dolayı sahneleri ve bas gitarı çalmayı asla bırakamam.

 • Gelelim sosyal hayatına.. Gündüzcan Çetinkaya neler yapmaktan hoşlanır. Müzik hem mesleğin hem de hobin. Peki hayatından müziği çıkardığımız zaman geriye kalan zamanda ne yapar Gündüzcan Çetinkaya ?

Sanırım en zor cevap vereceğim soru bu. Çünkü hayatımdan müziği çıkardığım zaman geriye sadece bir boşluk kalıyor. Bu boşlukta da yalnızca temel ihtiyaçlarımı giderebiliyorum. Müzikten bağımsız olduğunu söyleyemem fakat bu sıralar, yeni yılda yayına girecek olan Turkish Bass Magazine dergisinin editörlüğünü yapıyorum. Müzikle ve özellikle bas gitarla uğraşan ve ilgilenen herkesin takip etmesi gereken bir dergi oluyor. Yeni sahne teknolojileri, bas gitar teknikleri , sahne ve stüdyo ekipmanları, armoni bilgileri ve müzik üzerine daha bir çok faydalı içerikle yakın zamanda yayında olacağız.

 

 • Senin de bir Kadıköy sevdalısı olduğunu biliyoruz. Senin için Kadıköy’ü diğer yerlerden ayıran 3 özellik nedir desek…?

Kadıköy’ü diğer yerlerden ayıran çok fazla ayrıcalığı var. Fakat 3 özellik sayacak olursam sokakları, insanları ve ruhu diyebilirim. Burada nefes almak bana huzur veriyor ve kesinlikle kendimi iyi hissettiriyor.

 

 • Müzik Kariyerin boyunca Kadıköy’de sahne almışsındır illa ki . Sahne almaktan en çok mutlu olduğun yerler nerelerdi ve buralarda kimle hangi konserlerde yer aldın? En çok aklında kalanları bizimle paylaşır mısın?

Kadıköy’de sahne almaktan en çok mutlu olduğum ve keyif aldığım yerler Shaft , Moda Kayıkhane , DorockXL diyebilirim  , buralar da Tarkan Çakır , Manuş Baba gibi isimler ile sahne aldım. En çok aklımda kalan ise DorockXL da Manuş Baba ile geçirdiğim ilk konser oldu.

 • Kadıköy’de mutlak bir uğrak yerin var mı? Ya da bugün şuraya gitmeliyim dediğin bir yer, mekan… En çok sevdiğin yerler neresi ve neden oralara gitmeyi tercih ediyorsun ?

Boş zamanlarımda Thales ve Victor Levi’de vakit geçirmeyi seviyorum. Spesifik bir nedeni yok sanırım  kendimi rahat hissettiğim yerler.

 

 • Bundan 10 sene sonra ulaşmak istediğin yer neresi? Hedeflerin neler? I LOVE KADIKÖY ekibi olarak 10 yıl sonra seni tekrar konuk aldığımızda sence Gündüzcan Çetinkaya neler yapmış olacak hem müzisyen kimliği ile hem sosyal kimliği ile ?

Gelecek için kesin ve köşeli konuşamam açıkçası fakat bir stüdyo kurmak hayalim var. 10 yıl sonra umarım tekrar konuğunuz olurum ve birlikte görmüş oluruz neler başarabildiğimi. Umarım o gün size güzel şeylerden bahsederim.

 

 • Röportajımızın sonuna geldik. Bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz. I LOVE KADIKÖY takipçilerine söylemek istediğin , eklemek istediğin birşeyler var mı? Ve sana ulaşmak isteyenler nereden ulaşabilirler?

Çok keyifli bir röpörtaj oldu, ben teşekkür ederim, Instagram ve Facebook hesaplarım üzerinden iletişime geçebilirler.

www.facebook.com/gndzcn
www.instagram.com/gunduzcancetinkaya

 • Çok keyifli bir röportaj oldu Gündüzcan. Seni tanımaktan I LOVE KADIKÖY olarak çok keyif aldık. Her şey gönlünce olsun 😉

Bir Cevap Yazın