Güncel Yaşam

KADINLAR MOR MEKÂN’DA BULUŞUYOR

KADINLAR MOR MEKÂN’DA BULUŞUYOR

Kadıköylü kadınlar “Birbirimizden aldığımız gücü büyütmek için yola çıktık” diyerek, Bahariye’deki Mor Mekân çatısı altında biraraya geliyor.


Kadıköylü kadınlar kendi çabalarıyla kendi mekânlarını yarattı ve Mor Mekân çatısı altında birleşti. Bahariye’deki bu mekânda, seramik atölyesinden Flâmenko’ya, düzenli film gösterimlerinden masal atölyesine, satranç atölyesinden resme, takı yapımından el işine, ritim atölyesinden koro çalışmalarına kadar çeşitli atölyeler düzenlenecek. Sosyal Dayanışma Ağı üzerinden ise ev eşyasından kıyafete, elektroniğe iş ilanlarına kadar her şey paylaşılacak. 13 Ekim Cumartesi günü kapılarını Kadıköylü kadınlara açacak olan Mor Mekan’da yürütülecek çalışmaları Rukiye Şimşek ile konuştuk.

MOR MEKÂN’DA NELER VAR?

Mor Mekân’ı kurma fikri nasıl oluştu?

Hatırlayacağınız üzere 2016 yılının 8 Mart’ı iktidar tarafından yasaklanmaya çalışılmıştı. O süreçte kadınlar hem 6 Mart’ta Kadıköy’de yapılacak olan 8 Mart mitinginde polis şiddetinin karşısında direnmiş ve bütün Kadıköy sokaklarını 8 Mart alanına çevirmişti, hem de 8 Mart Feminist Gece yürüyüşünde Taksim’i mora boyamıştı. Ve biz o direnişin ve coşkunun verdiği ilhamla, kadınların yeniden aynı coşkuyla biraraya geleceği bir günü hayal ederek nisan ayında Morfest ile Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda MorFest Kadın Festivali düzenlemiştik. Morfest’le biraraya gelerek mücadelemizi konuşmuş, çeşitli üretim ve tartışma atölyelerimizde bilgi ve yeteneklerimizi kolektifleştirmeye gayret etmiştik. Morfest bize beklediğimizden daha fazlasını verdi. Yalnızca o dönem açısından kadınları biraraya getirme zemini olmakla kalmadı, işte şu an açmakta olduğumuz Mor Mekân fikrini yeşertti.

Mor Mekân’da ne tür çalışmalar yapılacak?

Çeşitli alanlarda atölyeler düzenleyeceğiz. Gerçekleştireceğimiz atölyelerin bizlerin ilgi alanlarını, yeteneklerini, becerilerini ortaya çıkarmasını, bunları geliştirmesini ve paylaşmaya olanak sağlamasını hedefliyoruz. Seramik atölyesinden Flâmenko’ya, düzenli film gösterimlerinden masal atölyesine, satranç atölyesinden resme, takı yapımından el işine, ritim atölyesinden koro çalışmalarına kadar çeşitli atölyelerimiz olacak. Bir kısmına hemen başlıyoruz, bir kısmına ilerleyen zamanlarda başlayacağız. Bu çeşitliliği sayarken aslında bir sınırımızın olmadığını ve tamamlanmış bir süreç olmadığını ifade etmeye çalışıyorum. Tüm kadınlar bu atölyelere katılımcı olarak gelebileceği gibi kendisi bir atölye başlatmak üzere de bu mekana gelebilirler.

Kaynak:Gazete Kadıköy / Erhan DEMİRTAŞ

Bir Cevap Yazın