roportaj

Kadıköy’ün Bir Ruhu Var. Net Bilgi Yayalım!

Hava yağmurlu, alarm vermişler tüm gün yağış olacak sıcaklık yarı yarıya düşecek diye.  Kim takar ki bu durumu . Hele de böyle kasvetli bir havada Kadıköy havası almak şart diye attım kendimi sokağa.

Tabi soğuğu yedikten sonra biraz fikrim değişmedi değil ama sıcacık vapura atınca kendimi aferin kız sana dememe engel olmadı.  Her iskelenin ayrı bir havası vardır tabi. Ama Kadıköy koşturmacası bir başka oluyor. Bir yan Beşiktaş diyor, diğeri Karaköy aradan Eminönü gülücük atıyor. Hangi vapura bineceğim telaşı ile koşturuyoruz.

Kadıköy o koşturmaca  da  bile renkli. Bahsettiğim renkler  önce çiçekçilerden başlıyor. Hepsi kendine has sohbetleriyle güne meydan okuyor ve tezgahlarındaki çiçekler  surata bir tebessüm katıyor. Güneş nasıl enerji  veriyorsa çiçekler de öyle bence. Kış ayına sevme nedenlerimden biri de Nergisler olabilir. Birkaç hafta sonra nergisler  şahane kokularıyla ben buradayım diyecek. İşte süper haber diye ben buna derim. Çiçeklerin mutluluğunu aldık içimize attık mı? Attık, oh süper. Kafayı bir çeviriyoruz Haldun Taner  Sahnesi “gel  sanat burada” diye içine çekiyor bizi. İtiraf ediyorum. Çocukken binaya her baktığımda içeride balerinlerin süzülerek dans ettiğini hayal ederdim. Binanın kapısında duran ücretsiz bültenler bize “beni al, beni al “ diyor. Ücretsiz dağıtılan Kadıköy Gazeteleri ile Kadıköy sürekli bir etkinlik habercisi.

Sonra vapura binip ayrılıkların ve kavuşmaların mekanı Haydarpaşa Garı’na bakıp, maziye doğru bir yolculuk başlıyor. Yeşilçam’dan başlıyor bu mazi. Her baktığımda aklımda tahta bavuluyla merdivenlerden inen Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun onu karşılamaya gelecek. Napayım, hayallerim he mutlu sonla bitiyor. Al işte Kadıköy’ü sevmek için bir neden daha:)

Diyeceğim o ki hayat koşturmacasında bazı yerlerden sadece geçiyoruz farkında olmadan . Derinden hissedene, anı yakalayana, ruhu hissedene bazı semtler huzur verir, merak uyandırır. Kadıköy’ de onlardan biri.

Al çayını otur cam kenarına ve sadece izle ve Manuş Baba’dan “ Ver Elini İstanbul Vapurlara Binelim, Tütsün Bacamız” ı dinleyerek güne başlıyoruz…

 

www.ilovekadikoy.com
#ilovekadikoy

Bir Cevap Yazın