Güncel Yaşam

KADIKÖY’DEN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA ZİYARET

KADIKÖY’DEN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA ZİYARET

 

Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nda Öykü Arin’e annesinden nakledilen yarı uyumlu iliğin tutmadığı haberi geldi. Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ise lösemili çocuklara moral ziyaretinde bulundu.

Lösemi, halk arasında kan kanseri adıyla bilinen bir grup hastalığın ortak adı. Lösemi her yaşta görülen bir kanser türü ancak daha çok çocuk hastalarla ve onları hayata bağlayacak olan kök hücre bağışı ile gündeme geliyor.  Çevremizi kuşatan bu etkenler nedeniyle löseminin dünyada ve Türkiye’de görülme oranı her geçen gün artıyor. Uzmanlar net bir rakam vermemekle birlikte  ülkemizde her yıl yaklaşık 4250 yeni akut lösemi vakası görülme ihtimalinin olduğunu söylerken Sağlık Bakanlığı her yıl bin 500- 2 bin çocuğun lösemiye yakalandığını belirtiyor.

Her yıl 25-31 Mayıs Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nda hastanelerde lösemi tedavisi gören çocuklar ziyaret ediliyor ve lösemi hastalığına dikkat çekmek için farkındalık etkinlikleri düzenleniyor.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da, Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Filiz Ünlü ve müdürlük çalışanlarıyla birlikte İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Polikliniği’nde lösemi tedavisi gören çocukları ziyaret etti. Hastane yetkililerinin hastanenin fiziki koşulları ve hastalık hakkında bilgi verdiği ziyarette, löseminin tedavisi uzun süren bir hastalık olduğu için buradaki çocuklarla bir aile olduklarının altı çizildi. Çocuklara moral olması için haftanın belirli günleri gönüllü üniversite öğrencilerinin çocuklarla birlikte etkinlikler yaptığının dile getirildiği ziyarette, Sağlık İşleri Müdürü Filiz Ünlü de gerekli olduğu takdirde Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi’ndeki pedagogların da psikolojik destek verebileceklerini söyledi. Karşılıklı olarak paylaşılan bilgilerin ardından Başkan Şerdil Dara Odabaşı çocuklara hediye verdi.

Kaynak: Gazete Kadıköy

Bir Cevap Yazın