Genel Keşfet Röportaj

Kadıköy’de Müziği Yaratan Eller: Volkan Özdemir

Kadıköy’de işini büyük bir ustalıkla yapan, birbirinden özel ağaçları işleyerek onları ruhumuzu okşayan melodiler oluşturan enstrumanlara dönüştüren, Luthier Volkan Özdemir ile mesleğini, hayatı, ve Kadıköy’ü konuştuk…

 • Merhaba Volkan. Öncelikle I LOVE KADIKÖY’e hoş geldin. Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin? Volkan Özdemir kimdir?

Merhaba bu serüven benim için 94 yılında mandolin ve hemen  arkasından gitarla başladı.. Çok süre geçmeden çaldığım enstrümanları bozup tamir ederken buldum kendimi . Sonra bir anda Eskişehir’de konservartuarda çalgı yapım bölümüde aldım soluğu. Yaklaşık 7  yıldır da Kadıköy’deki atölyemde kardeşim Engin’le birlikte gitar ve yaylı çalgılar yapıyoruz.

 

 • Bize mesleğin hakkında bilgi verir misin? “Luthier” nedir ve sen bu mesleğe nasıl başladın?

Luthier sözcüğü türkçede de aynı şekilde telaffuz ediliyor ve genel olarak tüm enstrümanları yapan tamir eden ustalar için kullanılıyor.

1994 yılında Dr.Recai Özdil müzik okulunda sırasıyla mandolin-gitar -bağlama çalmaya ve arkasından tamir etmeye başladım.

 • Anadolu Üniversitesi Yaylı Çalgılar Yapım Bölümü’nde okudun. Okuduğun bölümün Luthierlik mesleğine atılmanda ve gelişiminde nasıl bir katkısı oldu?

Okul kesinlikle mesleki hayatta gerekli bir kurum . Bir çok teorik bilgiyi okulda öğrendim ama tabiki bu işin pratiği dışarıda oluyor .

 

 • Bir enstrümanın yapım sürecinde neler yaşanıyor? Gitarı elimize alıp çalmadan önce hangi aşamalardan geçiyor?  Ortalama olarak bir enstruman yapımı ne kadar zamanını alıyor?

Ülkemiz şartlarında genellikle ham ağaçlardan yola çıkıyoruz . Mesela bir maun ağacı belirli kesitlerde dilimlenmiş halde elimize geçiyor, bu ağaçları gitarın genel formunda gerekli makinalarda işleyerek son haline getiriryoruz.

Daha sonraki adım ise isteğe göre boya ve vernik işlemi oluyor. En son olarak da enstrümanın genel malzemelerinin montajı yapılarak kalite kontrolünden sonra kullanıma hazır oluyor.

Standart bir elektro gitarın yapımı ortalama 60 gün sürüyor.

 • Atölyende en çok hangi enstrümanları üretiyorsun ve tabiki sen en çok hangi enstrümanı üretmeyi seviyorsun?

Gitar ailesi , yaylı sazlar vede çeşitli etnik entrümanlar ailesinin üretimini yapıyorum.

Tartışmasız elektro gitardır favorim.

 

 • Oldukça tecrübeli ve deneyimli bir Luthier olarak sana gelen siparişlerden ya da kendine özel tasarladığın farklı projelerden bahsedebilir misin?

Ağırlıklı olarak standart model elektro gitarlar yapıyorum. Kendime özgü tasarladığım projeler olarak kırma enstrümanlardan bahsedebilirim. Mesela cümbüş gövdeli, gitar saplı entrümanlar ve demonte yaptığım küçük gitarlar..

 • Etnik ve Antika çalgılara karşı Volkan Özdemir’in ayrı bir ilgisi olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda bu enstrümanların restorasyonunu da yapıyorsun. Bize bu projelerden ve bu ilginin nereden geldiğinden biraz bahseder misin?

Tamami ile tarih merakı ve yaşanmışlık diyebilirim. Kaldı ki zaten enstrümanın kokusu bunu size anlatıyor.

 

 • Şüphesiz ki kullanılan ağaçtan, verniğe , manyetikten el işçiliğine kadar her şey enstrumanın kalitesini belilrler. kaliteli bir enstrüman yaratmak için özellikle tercih ettiğin ve kullandığın manyetik, ağaç vs.. nedir? 

Ağırlıkla maun ve kızıl ağaç kullanıyorum. İsteğe bağlı olarak kullanılmak üzere de çeşitli egzotik kapak ağaçları da bulunduruyorum.

 

 • El yapımı enstrümanlarla , fabrika yapımı enstrümanlar arasında ne gibi farklar vardır?

Kişiye özel olması yeterli .

 • Geçmişten bugüne Volkan Özdemir kimlerle hangi müzisyenlerle çalıştı? Bütün bu referanslar arasından senin için en keyifli projeyi sorsak?

Tanıdığımız bir çok ünlü isimle zaten çalışıyorum . Bir de  çalıştığım diğer müzisyenler var, onlar da ileride tanınacak güzel yetenekler.

Bir ayrım yapamam. Tamir ettiğim ya da sıfırdan yaptığım bir gitarı  konser salonunda yada tv de canlı izlemek her biri için ayrı bir duygu.

En son sevgili Cem Yılmaz için yaptığım gitar projesi son derece keyifliydi.

 • Size enstrüman yaptırmak isteyen müzisyenler neler yapmalı? Sadece bir hayal kurarak yanınıza gelmesi yeterli mi?

Bana hayallerini anlatmaları yeterli.

 

 • “İşte bu Volkan Özdemir Modelidir” diyebileceğimiz ensturman formların var mı? Ya da ensturmanlarına attığın bir imza… Senin elinden çıkan ensturmanları ayırt edici kılan bir özellik var mı?

Yaptığım tüm enstrümanlarda çalım kolaylığına dikkat ediyorum, önceliğim rahatlık diyebilirim.

 • Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır elbet. Bir Luthier olarak şüphesiz ki manevi olarak büyük bir haz duyuyorsunuzdur? Maddi ve Manevi olarak emeğinizin karşılığını alabiliyor musun?

Mutlu olmayı bir şekilde öğreniyorsunuz . Ben karşılığını  aldığımı düşünüyorum

 

 • “Ben Luthier olmak istiyorum” diye bir meslek hayali kuran bir kişiye Volkan Özdemir ne önerir? Nereden başlamalı, ne yapmalı?

Merak etmek bence yeterli..  Sabır ve bolca hayal istiyor bizim mesleğimiz.

 

 • Bu kadar enstrüman yapıyorsunuz, peki Volkan Özdemir kendi müzik hayatı için ne yapar? Hangi esntrumanları çalıyorsun, neler dinlersin, sevdiğin müzik tarzları nelerdir?

Ağırlıkla elektro gitar çalıyor ve dinliyorum.

Çalıştığım tüm enstrümaların olduğu her tür müziği dinlerim.. Ama tabiki rock ve  heavy metal aşığıyım.

 

 • Türkiye’de ki enstruman yapımcılığı konususuna deyinecek olursak, sektörün içinden ki tecrübeli bir insan olarak sektörü nasıl değerlendirirsin?

Günden güne gelişen, ileri giden bir ritim var şu an. Biz büyüklerimizin izinden gittik. Arkadan da güzel bir nesil geliyor bu mutluluk verici.

 • Orta ve uzun vadede Luthierlik ile ilgili planların, projelerin nelerdir?

Sonu olmayan bir sanat dalıyla uğraştığımın farkındayım ve bu farkındalık bana daha çok yenilik ve araştırma isteği veriyor.

 

 • Bize biraz atölyenden bahsedebilir misin? Atölyen nerede ve atölyenin duvarında, masanda çalışırken görmekten mutlu olduğun objeler var mı?

Atölyem Kadıköy’de Rexx sinemasının bir üst sokağı olan kilise sokağında. Çalışırken sadece enstrümana odaklandığım için masamda ekstra malzeme bulundurmuyorum. Ama atölyemin çeşitli yerlerinde absürt – komik -korkunç  objelerin olduğu doğrudur.

Bakmaktan çok hoşlandığım bir jimi hendrix tablom var.

 

 • Atölyeni Kadıköy’de açmış olmanın senin için ayrı bir önemi var mı? Neden Kadıköy?

Tabi ki, Kadıköy her zaman canlılığını koruyan bir semt. Hitap etmiş olduğum kitleye daha yakınım.

 • İş hayatını bir kenara bırakırsak, iyi bir Kadıköy’lü olarak Volkan Özdemir Kadıköy’de en çok nerelere gitmeyi, neler yapmayı sever? Favori mekanların var mı? Ya da “Volkan şimdi kesin buradadır” diyebileceğimiz sürekli gittiğin bir yer var mı?

Kapalı mekanlardan pek hoşlanmam. İyi havalarda Caddebostan – Kadıköy arası bisiklet sürüyor olurum. Haricinde Moda Sahili bana çok iyi gelir.

“Volkan şimdi kesin buradadır.” diyebileceğiniz mekansa tabi ki atölyemdir.

 

 • Kadıköy’ün son yıllarda ki gelişimi ve değişimi ile ilgili neler söyleyebilirsin bize?

Kadıköy çok göç aldı bu sebeple ciddi bir kalabalıklaşma söz konusu diyebilirim.

 

 • Takipçilerimiz Volkan Özdemir’e nereden ve nasıl ulaşabilirler?

Bana Facebook ve Instagram ‘da @volkanozdemirguitars ya da  www.voguitar.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Bu Keyfili röportaj için I LOVE KADIKÖY ekibi olarak sana çok teşekkür ederiz Volkan. Sana sonsuz başarılar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın