Eğitim Haberleri

Kadıköy Anadolu Lisesi Tübitak Bölge Finalinde

KAL TÜBİTAK BÖLGE FİNALİNDE “MAYIN BULAN DRON” PROJESİ 1.OLMUŞTUR. ANTALYA´DA YAPILACAK TÜRKİYE FİNALİNE GİTMEYE HAK KAZANMIŞTIR.

KAL Tübitak bölge finalinde projemiz birinci olmuştur. Tebrikler gençler ve tabi ki fizik zümremiz….
KAL da
EYP ve Mayın Koordinatlarını Küresel Konumlama Sistemi İle Tespit Eden Drone projesi 2018 TÜBİTAK Proje Yarışması’nda sergiye davet edilmiştir. Detaylar ektedir.

Çatışmaların yaşandığı ülkemizde güvenlik güçlerimize karşı kullanılan ekipmanlar birçok tehdit oluşturmaktadır. Bu tehdide etki eden faktörlerden en önemlisi de mayınlardır. Yer altına gizlenen metal patlayıcıları özellikle mayınları tespit etmek amacıyla yüksek taşıma kapasiteli, kameraya ve GPS sensörüne sahip, hassas bir şekilde metal algılama özelliğiyle donatılmış bir drone tasarlanmıştır. Böylece bu drone, tehlikeli bir arazide bir konvoy ilerlerken daha kısa bir sürede rotanın güvenliğini sağlayabilir, drone tehlikeli arazilerde güvenlik güçlerimize hız konusunda yardımcı olabilir.

Mekanik tasarım bölümünde amaca yönelik donanımlar tercih edilmiştir. Motorlar, drone’un uçabilmesi için gereken itiş gücüne sahip olacak şekilde seçilmiştir ve bu doğrultuda gereken hesaplamalar yapılmıştır. Ayrıca metal dedektör vasıtasıyla çeşitli deneyler yapılarak hassaslığı ölçülmüştür. Bu simülasyonlar ve testlerden sonra drone prototipi tasarlanmış, yerde mayın algıladığında üzerinde bulunan GPS sensörü ve Wi-Fi modülü ile tespit ettiği mayının koordinatlarını ve canlı kamera görüntüsünü merkez bilgisayara başarıyla aktarmıştır.

Sonuç olarak tehlikeli arazilerin sahip olduğu düzgün olmayan çevrenin dezavantajından etkilenmemek için havada çeşitli manevra kabiliyetlerine sahip bir şekilde uçabilen; GPS sensörü, kamera ve Wi-Fi modülüne sahip olan; mayın algılayabilen bir drone tasarlanmıştır. Mayın tespitinin güvenliği açısından GPS sensörü yerine yerli bir konumlama sisteminin gerekliliği düşünülmüştür. Bu bağlamda güvenlik güçlerimizin böyle bir ekipmanı kullanması fayda sağlayacaktır.

Teşekkürler ve tebrikler emegi gecen tüm öğretmen ve öğrencilerimize…

Kaynak: Bu Yazı Kadıköy Anadolu Lisesi: http://kadikoyanadolulisesi.meb.k12.tr ‘den Alıntıdır.

Bir Cevap Yazın