Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Güz Sonatı (Höstsonaten) Kadıköy Sinemasında

Mayıs 21 @ 21:00 - 22:39

18TL

Güz Sonatı (Höstsonaten)

İsveç’in dünya sinemasına hediyesi olan iki Bergman’ın, Ingmar Bergman ve Ingrid Bergman’ın birlikte çalıştıkları yegâne film olan Güz Sonatı, çekimlerin başlamasından hemen önce kanser teşhisi konan Ingrid Bergman’ın son uzun metrajlı sinema filmi. Yönetmenin o sırada yaşadığı finansal sorunlardan ötürü Norveç’te ikamet ederken çektiği film, tıpkı diğer filmleri gibi psikolojik çözümlemeyi çağıran, yüklü bir atmosfere sahip.

Dünyaca ünlü bir piyanist olan Charlotte, kızı Eva’yı yıllar sonra ziyaret eder. Annesine haber vermeden, zihinsel engelli kız kardeşini de yanına almış olan Eva, eşi ve kız kardeşiyle sakin bir hayat yaşamaktadır. İçine kapanık, sevecen ve dingin bir görüntü çizen Eva, parlak kariyerine öncelik vererek kendisini ihmal etmiş olan annesine karşı hınç ve öfke doludur.

Eva’nın annesini içine çektiği yüzleşme ve yıllar sonunda kalkıştığı hesaplaşmada Ingmar Bergman, kalemi Ingrid Bergman’a bıraksaydı Charlotte’un neler anlatabileceğini merak etmemek güç, zira dünyaca ünlü İsveçli oyuncu da kocası ve çocuğunu geride bırakarak Stromboli (1950) filminde birlikte çalıştığı İtalyan yönetmen Roberto Rossellini’yle evlenmiş ve ailesini yüzüstü bıraktığı gerekçesiyle sert ithamların odağı olmuştu.

 

Organizatör

kadıköy sineması

Mekan

Kadıköy Sineması
Osmanağa Mahallesi, Bahariye Cad. Kadıköy Pasajı No:25, 34714 Kadıköy/İstanbul - Asya + Google Haritalar

Bir Cevap Yazın