Eğitim Haberleri

Erenköy Zihnipaşa’dan AÇIK MAĞAZA GİYSİ PAYLAŞIMI PROJESİ

” AÇIK MAĞAZA GİYSİ PAYLAŞIMI ” PROJESİ

Öncü Kadıköy’de Önceliğimiz Öğrencilerimiz projesi kapsamında yaptığımız ‘AÇIK MAĞAZA VE GİYSİ PAYLAŞIMI ‘ adlı projemiz başarıyla devam etmektedir.

Her şeyi paylaşmak! Sevgi, bilgi, para, emek ve ekmek . Ve buna benzer uzayıp giden daha bir sürü şey. Eğer Her şeyimizi başarabiliyorsak, ne mutlu bizlere.

Açık Mağaza ” adını verdiğimiz giysi paylaşımı projemizde amacımız insanlar arasında köprü kurmaktı.Kursiyerlerimizin ve mahallelimizin evlerinde artık kullanılmadıkları, atıl olan ama bir türlü vazgeçemedikleri, veremedikleri kıyafetlerini gönül rahatlığı ile getirmeleri ve merkezimizce bina önüne yerleştirilen elbise standına bırakmalarıydı yani ihtiyacı olanlarla paylaşmalarıydı.

Konuyu vurgulayan ” Kullanmadığınız Giysilerinizi Getirin, İhtiyacı Olan Alsın Kullansın ” sloganıyla el broşürleri hazırlatılarak dağıtıldı. Getirilecek olan giysilerin sökük,yırtık,rengi atmış, ütüsüz ve kirli olmayacak şekilde kabul edileceği belirtildi ve giysilerin sunulduğu standa tozdan etkilenmemesi için naylon elbise kılıfı ile asılması sağlandı.

Giysi askı standının bulunduğu yere görünür şekilde ” Seç Beğen Al Götür Senin Olsun , İhtiyacın Yoksa Sende Getir ” sloganının yazılı olduğu branda asıldı.

Bulunduğumuz bölge özelikle kadın ve çocuklardan yardım isteyen ve yardım toplayan Suriyeli göçmen ailelerinin ve bina görevlilerinin çoğunlukla bulunduğu bir yer olması sebebiyle giysi standının kurulduğu daha ilk saatlerde ihtiyaç sahiplerince giysilerin alındığı görüldü. Mutluydular çünkü hiç kimse ile muhatap olunmadığı için rencide olmadan istediğini seçme özgürlüğüne sahip oldular ve ihtiyaç hissettikleri giysilere kavuştular.

Böyle bir paylaşıma aracı olduğumuz için çok mutluyuz.Her geçen gün giysi getirenlerin sayısı artmaktadır.Giysi getirme süreci devam ettikçe biz de bu paylaşıma aracı olmayı sürdüreceğiz ve bu projenin farklı alanlarda da devamlılığının sağlanması konusunda yeni çalışmalar planlayacağız.

Bu proje çalışmamızda ; merkezimiz öğretmenlerinin proje üretme, projeye katılmaya istekli olma ve uygulama konusunda kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak, öğretmen ve kursiyerlerimizin eğitim dışındaki zamanlarını kişisel tatmini yüksek bu etkinliğe katılımlarıyla işbirliği içinde ortak bir amaç için bir araya gelerek sosyalleşmelerini sağlamak, birlik beraberlik ve yardımlaşmayı arttırmak, grup içinde bireysel farklılıkları bilerek ve bu farklılıkların gurubun zenginliğini artırarak güçlendirdiğinin anlaşılmasını sağlamak, toplumsal yardımlaşmaya en iyi örneklerden birini gerçekleştirerek, kursiyerlerimize örnek olmak, Ülkemizde ulaşabileceğimiz yardıma ve desteğe ihtiyacı olan herhangi bir bireye dokunabilmek gibi daha başka amaçlarımız da vardı.

Erenköy Zihnipaşa Halk Eğitimi Merkezi olarak tüm paydaşlarımızla her zaman sevgimizi paylaşacağız, topluma yararlı işler yapmaya devam edeceğiz ve iyiliği alışkanlık haline getireceğiz.

Bu projenin her aşamasında katkı sağlayan tüm öğretmenlerimize, kursiyerlerimize, çalışanlarımıza ve çevre halkına verdikleri destekler için teşekkürlerimi sunarım. İyi ki varsınız!

Zaman ve mekan fark etmeden insanı sevmek, sevgiyi paylaşmanın mutluluğunu yaşamak herkesin önceliği olmalıdır.

Neriman TOKATLIOĞLU

Merkez Müdürü

Kaynak: Bu Yazı Erenköy Zihnipaşa Halk Eğitimi Merkezi: http://zihnipasahem.meb.k12.tr ‘den Alıntıdır.

Bir Cevap Yazın