Keşfet Röportaj

Dupduru Bir Ses, Harika bir Vokal… EZGİ YELEN

Duymak Ağırsa” isimli albümü ile müzikal kariyerini taçlandıran, sesiyle ve kişiliğiyle bir anda dikkatleri üstüne çeken EZGİ YELEN ile I LOVE KADIKÖY ekibi olarak çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Ezgi ile, İzmir’den İstanbul’a uzanan müzikal yolculuğunu, hayatını, projelerini ve Kadıköy’ü konuştuk…

 • Öncelikle I LOVE KADIKÖY’e hoş geldin Ezgi. Röportajımıza seni biraz tanıyarak başlayalım? Ezgi Yelen Kimdir? 

Merhabalar, hoşbulduk. İsimden, meslekten, çevreden ve yaptıklarınızdan bağımsız olarak bu soruyu cevaplamak gerekirse, kendini keşfeden ve bunu yaparken de müzik yapmaktan keyif duyan ve hayatına böyle devam eden biriyim.

 

 • İzmir’de Müzikle dolu Lise ve Üniversite yılları…  Müzik hayatına nasıl başladın?

Müzikle dolu gerçekten. Lise yıllarında başladım müziğe. Bitmez tükenmez bir konservatuar aşkım vardı ama konservatuar okuyan arkadaşlarımın mutlu olmadığını gözlemleyip biraz hevesim kırılmıştı o dönem. Fransızca okuyup kendime gruplar kurup amatör olarak sahneler almaya başladım ve sonrasında olaylar gelişti.

 • Şüphesiz ki müzik eğitimi son derece önemlidir. Sen de Türkiye’nin önde gelen Opera Sanatçılarından Sabahat Tekebaş ve Prof. Jeanette Thompsondan şan eğitimi aldın. Bu büyük isimler ile çalışmak, Müzikal kariyerine ve gelişimine nasıl etki etti?

Çok büyük etkileri oldu çünkü şarkı söylemek duygunun yanı sıra gerçekten kondisyon ve antreman işi. Sınırlarınızı, vücudunuzu çok iyi tanıyıp performans geliştirme şansınız oluyor.    Disiplin kazanmak ve tecrübelerinden faydalanmak için harika zamanlardı.

 

 • Bir sanatçının ilk sahnesi, ilk konseri unutulmaz, Bize ilk sahne tecrübeni ve ilk sahne heyecanını paylaşabilir misin?

İlk konser Lise’de okul konseriydi. Titremenin ötesinde bir şey yaşadım gerçekten tarifi yok ama o heyecan gerçekten bağımlılık yaratıyor. Bir kere yaşadığında bırakamıyorsun denmesinin sebebi de bu. Sonra büyüyen sahnelerde, artan kalabalıklarda yine aynı heyecanı yaşıyorsunuz.

 • 2011 yılında ülkemize gelen Jay Jay Johanson konserinde seni ve grubunu alt-grup olarak izledi seyirciler. Bize bu konserden bahsedebilir misin? Çok geniş bir kitle, çok farklı bir tecrübe.. Bu konser için “gelecekte ki başarılı müzik hayatının başlangıcı” desek doğru bir tespit olur mu?

Ben ve o zaman bana eşlik eden arkadaşlarım da öyle hissetmiştik. O zamanın en popüler isimlerinden biriydi ve o kitleyi konsere hazırlamaktan büyük bir keyif almıştık. Sonrasında da baya bir havamız oldu tabi İzmir’de 🙂

 • Yıllarca Emre Aydın, Levent Yüksel gibi isimlerin back-vokalliğini yaptın. Bu isimler ile bir araya gelişin nasıl oldu ve onlarla çalışmak müzik hayatını nasıl etkiledi, sana neler kattı?

İzmir’de sahne aldığım sıralarda Emre Aydın’ın şirket kurduğunu ve demo kabul ettiklerini öğrendiğim bir tweet okumuştum. Bir kayıt yapıp gönderdim. Ve 1-2 hafta sonra kişisel mail adresinden dönüş almıştım. Çok mutlu oldum tabi. Sonrasında 2 yıl kadar çalıştık. Harika bir süreçti gerçekten. Turneler, ekip çalışmaları ve güzel tecrübeler. Levent Yüksel’le de vokalist ardığı bir dönemde ekibindeki bir arkadaşım sayesinde seçmelerine katılıp ekibine dahil oldum. O da ayrı bir heyecandı çünkü senelerdir hayran olduğun, şarkılarıyla büyüdüğün birine sahnede eşlik etmek çok farklı bir his gerçekten.

Onları sahnede izlerken çok şey öğreniyorsunuz. İkisi de çok şey kattı özetle, çok şanslı hissediyorum.

 • Emre Aydın ve Levent Yüksel’e Back-vokallik yaparken hiç unutamadığın bir anı kaldı mı aklında? bizle paylaşabileceğin unutamadığın eğlenceli, heyecanlı, hüzünlü bir hatıra var mı?

Emre Aydın’la ilk sahnemiz Kastamonu’da bir Belediye Konseri’ydi. Ve hayatımda ilk defa o kadar kalabalığın önündeydim. Düet şarkımız vardı, “ Soğuk Odalar”. Heyecandan sesim titriyordu ama allahtan seyircilere geçmemiş olacak ki, konserin sonunda Emre “Bu gece Ezgi’nin ilk sahnesiydi ve bence harika iş çıkardı” diyip alkışlatmıştı. Belki de farkettiler bilmiyorum ama bu heyecanlı anı ben de böyle kaldı.

Levent Yüksel’le de çok sevdiğim “Deli Kızım Uyan” şarkısını düet olarak ilk defa sahnede söyleyeceğimiz akşamın provasında bana bir kaç tavsiyede bulunmuştu ve çok iyi motive etmişti. Performans sırasında da hem bağlama ile eşlik etti hem de birbirimize baka baka çok yürekten bu şarkıyı icra ettik. Sonrası alkış kıyamet. Hayatım boyunca unutamam, çok kıymetli.

 • Solo sahne çalışmaları sonrası 2017 yılında ilk single çalışman “Duymak Ağırsa” ile dinleyiciler ile buluştun. Neden dinleyici Ezgi Yelen’i dinlemek için 2017 yılına kadar bekledi? Albüm fikri nereden ve nasıl ortaya çıktı?

Geriye dönüp baktığımda 2012 yılının son aylarından beri vokal yapmışım. Bu süre içerisinde çok fazla girişim var aslında. Hem beste çalışması hem single yada albüm kaydetmek için. Telefonumda sayısız demo duruyor. İşin bu kısmı tamamen şans ve doğru zaman ne zamansa o zaman oluyor diye düşünüyorum. 2016’da kesin solo çalışma yapmaya karar vermiştim ve o süreçte de Can Temiz ile yollarımız kesişti.

 

 • DMC etiketi ile yayınlanan “Duymak Ağırsa” isimli single albümünde kimlerle çalıştın, kayıtlar nerede yapıldı? Bize bu albümden ve “Duymak Ağırsa” isimli şarkıya çektiğiniz klipten bahseder misin?

Kayıtlar Demir Demirkan prodüktörlüğünde ABD’de başladı ve İstanbul’da vokal kayıtlarıyla birlikte son buldu. Vokal kayıtlarımız ve mix çalışmamız Bahçe Kat Etiler’ de oldu. Daha sonra mastering için tekrar ABD’ye gitti. Söz – Müzik Can Temiz’ e ait. Gitarlarını Okan Işık Çaldı. Klibini arkadaşım Çağla Çağlar yönetti. Klipte sevdiği kadına aslında hiç ulaşamayan bir adamı ve o tanışıklıktan gitmeyi yine de kadının üstlendiği bir severek ayrılma hikayesi işlemeye çalıştık.

 

 

 

 • “Duymak Ağırsa” şarkısının bir hikayesi var mı? … ve Sana Şarkının sözlerinden tek bir cümle seç desek …?

Şarkının hikayesi aşağı yukarı klipteki gibi. Bazen ne yaparsanız yapın kötü olursunuz. Karşı taraf size ulaşamaz, varlığını ortaya koyamaz ama gidemez de. Döngüyü kıran siz olursunuz ama suçlu olursunuz. Kısaca bazen ne yaparsanız yapın olmaz, hikayemiz de bu.

Şarkı’dan kesinlikle “Bana zor yolları verin” cümlesini seçerdim. Bu da benim bir özetim.

 

 • Bu albümle birlikte müzik piyasasına merhaba dedin. Bizce harika bir şarkıyı çok güzel bir klip ile birleştirmişsin. Albümden sonra şarkı ile ilgili olumlu olumsuz eleştiriler nelerdi?

Şarkıyı çok fazla insana ulaştıramadık. Bazı şeyleri içine girince öğreniyorsunuz. Malum artık 7/24 bir “PR” dünyasında yaşıyoruz. Akış çok hızlı, her gün yeni bir isim çıkıyor. Bunların arasından sıyrılıp daha fazla insana ulaşmak için ya bu reklam kısmına büyük bir miktar ayırmalısınız ya da tam anlamıyla kendinize has yönlerinizi, orijinalliğinizi ortaya bir şekilde koymanız lazım. İlerleyen çalışmalarda sadece kendimi ortaya koyduğum işler olacak.

Tabi ki bunlar öz eleştiri kısımları. Şarkıyı genel olarak beğendiler ama aranje yapısı olarak, hissiyat olarak ortaya sürpriz ve daha orijinal şeyler koymamız hem bizi hem dinleyicileri çok daha fazla mutlu edecektir inanıyorum.

 

 • “Duymak Ağırsa” dan sonra gerçekleştirmeyi planladığın bir Proje var mı? Seni sevenler, takipçilerin, Ezgi Yelen’in yeni şarkılarını ne zaman duyacaklar?

2018 Ocak ayından yeni bir şarkı paylaşacağız. Şu sıralar kendi şarkılarım ve olanlardan biraz farklı bir Youtube kanalı için çalışıyorum. 2018’de bol bol şarkı duyacaklar.

 • Peki Ezgi Yelen müzik dışı hayatında neler yapar?

Okur, yazar diyebiliriz. Çok fazla seyahat ediyorum ve bu zamanı oldukça yeni şeyler okuyarak, izleyerek, dinleyerek geçirmeye çalışıyorum. Müzik dışı hayatım tamamen kendimi beslemeye yönelik ki bu da müziği beslesin.

 

 • Kadıköy’ü sevdiğini ve Kadıköyde vakit geçirmekten hoşlandığını biliyoruz. Kadıköy’ün “seni en çok çağıran yeri” neresi? Nerelere gitmeyi, Neler yapmayı seversin Kadıköy’de…

Kadıköy’e aşığım her zaman. İlk 4 senem orda geçti ve şu sıralar çok özlüyorum. Kadıköy’de yaşamak ayrı bir lüks. Moda ve Yeldeğirmeni en çok sevdiklerim. Herhangi bir cafesine oturup arkadaşlarımla denk gelip zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım zamanlar oluyor. Yalnız zaman geçirmeyi de ayrı seviyorum Kadıköy’de.

 

 • İzmir ile İstanbul arasında müzikal anlamda bir kıyas yapman gerekirse seçimin nedir?

İstanbul kesinlikle. İzmir çok gelişti yeni konser mekanlarına kavuştu ama dinleyiciyi dışarı çıkarmak biraz zor İzmir’de. Alaçatı çok besledi bu yüzden İzmir’i. Haftasonlarını geçirmek için kaçıp etkinliklere zaman ayırabiliyorlar ama o kadar. İstanbul’daki akış tabiki çok başka.

 • Tek cümle ile “Ezgi Yelen için KADIKÖY ne ifade ediyor” diye sorsak?

Bizim sokak. 🙂

 

 • Günümüz müzik piyasasında zor bir kulvarda ilerliyorsun. Sana Rakip olarak nitelendirebileceğimiz sanatçılar son derece fazla. Sen kendini nerede görüyorsun. Gelecek hedeflerin neler? Yani bundan 5 yıl sonra Ezgi Yelen’i tekrar I LOVE KADIKÖY takipçileri ile buluşturduğumuzda, sence Ezgi Yelen neler yapmış olacak?

Özeleştiriyi sağlam bir şekilde yapıp samimiyetle kendinizi ortaya koyarsanız rekabet o noktada farklı bir şeye dönüşüyor. Çünkü herkes orijinal. Piyasa sizi kırdırmaya çalışıyor her ticarette olduğu gibi bu da bir ticaret. Benim yapım bu hırslara çok elveren bir yapı değil. O yüzden sadece kendimi üretime verip bu dönemden keyif alıp bir kitle edinmeyi başarmak tabiki en büyük hedefim. Bundan 5 yıl sonra kendi şarkılarını kendi videolarını üreten ve bir bağ kurmayı başarmış biri olurum umarım.

 

 • Yakın zamanda gerçekleşecek bir konser vs. var mı? Seni canlı canlı nerelerde izleyebileceğiz?

Ekibimizi yeni kurduk. Provalarımız devam ediyor. Yine Ocak ayı ile birlikte güzel konserlere başlayacağız.

 

 • Sana ulaşmak isteyenler sana nereden ulaşabilirler? Sosyal Medyayı aktif kullanan sanatçılarımızdan mısın?

Evet. Bana bütün sosyal platformlardan kendi isim soy-ismimdeki hesaplardan ulaşabilirler.

 • Son olarak I LOVE KADIKÖY takipçilerine söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Kadıköy müzik adına çok önemli bir auraya sahip. I LOVE KADIKÖY’de bunu fazlasıyla yansıtmaya çalışıyor sizi tebrik ederim ve başarılarınızın devamını dilerim. İlk Kadıköy konserimizi de sizin aracılığınızla duyururuz inşallah.

 

 • Bu güzel röportaj ve bize zaman ayırdığın için çok teşekkür ederiz Ezgi. En yakın zamanda yeni albüm ve projelerde seni görmek istiyoruz. Müzikal yolculuğunda I LOVE KADIKÖY olarak sana sonsuz başarılar diliyoruz…

Ben teşekkür ederim. Size de sonsuz başarılar..

 

Bir Cevap Yazın