Güncel Yaşam

‘Bize ne’ demediler harekete geçtiler

‘Bize ne’ demediler harekete geçtiler

Olumsuzluklara karşı şikâyet etmek yerine harekete geçen gençler, kütüphane kuruyor, cezaevindeki çocuklara eğitim veriyor, evsizlere yemek dağıtıyor, hayvanları besliyorlar…

İstanbul’da 19-29 yaş aralığındaki gençler tarafından kurulan Gençlik Meclisi, hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projeleriyle farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Ağırlıklı olarak çocuk ve kadınlara yönelik projeleriyle dikkat çeken Gençlik Meclisi, 9 ay önce kuruldu ve çoğunluğu Yeditepe Üniversitesi öğrencileri olmak üzere farklı üniversitelerden ve meslek gruplarından 130 üyeye sahip.

Olumsuzluklara karşı şikâyet etmek yerine harekete geçmek için platformu kurduklarını belirten Gençlik Meclisi Kurucu Başkanı Sinem Nazlı Demir, amaçlarını vicdanı hür gençleri sosyal sorumluluk projeleriyle bir araya getirmek ve destek bekleyen bireylerin elinden tutmak, aynı yolda birlikte yürümek olarak açıklıyor. En güzel geçirdikleri anların birlikte aynı amaca farklı kişilerle hizmet ettikleri anlar olduğunu söyleyen Demir, “Farkına var, varlık göster” sloganıyla yeni gönüllüleri beklediklerini dile getiriyor.

12 aktif proje var

Bağımsız bir gençlik platformu olarak faaliyetlerini sürdüren ve şu anda 12 aktif projesi bulunan platformun öne çıkan projeleri ise şunlar:

 Anadolu Kütüphane Projesi: Tüm illeri kapsayan projeyle kütüphanesi olmayan köy okullarına kütüphane yapılıyor ve giysi yardımı gerçekleştiriliyor. Kitap, giysi, eğitim ve organizasyon olarak 4 ana gruba ayrılan projede tüm ihtiyaçlar gönüllüler aracılığıyla toplanıyor. Proje kapsamında şimdiye kadar 4 okulda kütüphane kuruldu.

– Çocuk Sevgi Yuvaları: Küçükyalı Çocuk Esirgeme Kurumu ve Ümraniye Çocuk Destek Merkezi ile birlikte çalışılıyor. Gönüllüler, spor, drama, el işi, okuma yazma ve liselere giriş sınavı olmak üzere 4 farklı konuda her hafta sonu yuvada atölyeler gerçekleştiriyor.

– Çocuk Mahpuslara Etkinlik Projesi: Projeyle çocuk mahpuslara söyleşi, konser, tiyatro gibi etkinlikler düzenleniyor. Etkinlikler, Bakırköy ve Maltepe Çocuk cezaevlerinde yapılıyor.

– Sunum-Seminer Ekibi: Geliri düşük mahallelerde çocuklara çocuğun hakları, ailelere de çocuğun gelişimiyle alakalı eğitimler veriliyor.

– Huzurevi Ziyaretleri: Gönüllüler,  Kadıköy ve Kayışdağı bölgelerindeki iki huzurevini belirli aralıklarla ziyaret ediyor. Böylelikle yaşlılarla sevgi, yaşanmışlık dolu zamanlar geçirilmesi amaçlanıyor.

– Evsizlere Yemek Dağıtımı: Platform, Şefkat-DER ile birlikte evsiz vatandaşlar için yemek yapıp dağıtıyor.

Bir Cevap Yazın