Eğitim Kurs Rehber Sanat Kursları

Atölye Ka

Atölye Ka, 2000 yılından beri, İstanbul’un Kadıköy yakası, Suadiye semtinde sanat ve tasarım alanında faaliyet göstermektedir. Atölyemizde, lise ve üniversitelerin, güzel sanatlar bölümlerine giriş sınavları için resim eğitimi verilmektedir. Resim ve seramik sanatı ile ilgilenen yetişkinler için hobi amaçlı çalışmalar yapılmaktadır.

Güzel sanatlara hazırlık

Lise ve Üniversitelerin, güzel sanatlar bölümleri, yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.Öğrencinin, görsel ve imgesel çizim kabiliyeti değerlendirilir.

Bunun için sahip olduğu resim bilgisi, hem teknik açıdan hem de yeteneği doğrultusunda çok önemlidir.

Güzel sanatlar liselerinde yetenek sınav notunun % 70i ve TEOG yerleştirme puanının %30u değerlendirmeye alınarak hesaplanır.Sınav şekli, iki yada üç aşamalıdır.

Birinci aşama gözleme dayalı obje kompozisyonu, ikinci aşama olarak hayalden konu yada canlı modelden çizim şeklinde yapılır.Sınavlar, Haziran-Ağustos aylarında gerçekleştirilir.

Üniversiteler için başvuru ve ön kayıt işlemleri, YGS sınavından alınan ham puandan (Eşit ağırlık, sayısal yada sözel) en yüksek olanı ön kayıt için yeterlidir.

Ham puan, orta öğretim başarı puanı ve öğrencinin yetenek sınavından alacağı not sıralamayı belirler.

YGS ham puanı, vakıf üniversiteleri için en az 140, devlet üniversitelerinde ise 180 yada 225 ve üstü olmalıdır.

Vakıf yada devlet üniversitelerinin sınav şekli

Resim sınavı, belirli objelerden oluşan kompozisyon çizimi olarak yada verilen bir konu hakkında hayalden çizim aşamasından oluşur.

Çizim sınav notu ile beraber mülakat ve portfolyo sunumu gerçekleşir.Genel yetenek sınavından sonra bölüm sınavları yapılır.Bu sınavlar üniversitelere göre değişiklik gösterir.

Güzel sanatlar fakülteleri, Mayıs- Ağustos aylarında, ön kayıt ve sınav koşullarını açıklar.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler

Resim, heykel, seramik, grafik, moda tasarım, sahne dekor tasarım, geleneksel türk el sanatları, animasyon, baskı sanatları, görsel sanatlar.

Çalışma programımız

Derslerimiz, konu anlatımlı olarak uygulamalı, imgesel yada kurgusal çalışmalardan oluşur.

Analizci ve ezbere dayanmayan bir eğitim sistemi ile öğrencilerimizin tecrübe kazanmaları sağlanır.

Kurs programımız, Eylül ayında başlayıp, 11 ay boyunca sınavlara kadar devam eder.Sınava girecek öğrenciler, minimum haftada 2 gün derslere katılmak zorundadırlar.

Ders konularımız

Temel sanat, tasarım ilkeleri, artistik perspektif, imgesel çalışmalar, anatomi çalışmaları, iç ve dış mekan çizimleri, maket çalışmaları, sanat tarihi dersleri.

Ders günleri

Pazartesi ve Çarşamba 10:00-16:30 yada Cumartesi ve Pazar 10:00-16:30

Yaz döneminde yoğun bir program uygulanır.

Resim kursu

Hobi amaçlı, yetişkinlere yönelik resim kursumuza katılım, Eylül ayında başlar Haziran’a kadar devam eder.Bu süre içinde istenilen bir zamanda kursa başlamak mümkündür.

Başlangıç seviyesinde olanlar için, temel sanat ve çizim teknikleri üzerinde durulur.İleri seviyede ise malzeme seçimi ve uygulama şekilleri hakkında .

Derslerimiz, natürmort, peyzaj ve anatomi olacak şekilde konularına göre ayrılır.Oran-orantı, perspektif, kompozisyon bilgisi, renk, espas vb. temel prensipler üzerinde durulur.

Anatomi çalışmalarında, insan iskelet ve kas sistemleri konu anlatımlı olarak yapılır.Figür çalışmaları; portre, el ayak, torso ve detay incelemelerinden oluşur.

Kalemle ölçü alma tekniği ve buna bağlı olarak proporsiyon bilgisi (oran-orantı) öğretilerek, artistik desen çalışmalarına başlanır.

Kullanılan boyalar; karakalem, grafiti kalemler, füzen, kuru boya, toz yada yağlı pastel, suluboya, akrilik, yağlı boya.Malzemeler; resim kağıdı çeşitleri, suluboya kağıdı, tuval vb.

Ders günleri

Salı yada Perşembe:10:00-16:30

Öğrencilerimiz haftada 1 gün yada 2 gün üzerinden derslerimize katılabilir.

Çalışanlar için, hafta sonu çalışmaları düzenlenebilir.

Seramik kursu

Seramik sanatı, önce tasarlama (fikir, taslak, inceleme) ve sonra bunu 3 boyutlu bir forma dönüştürme biçimidir.

Bu sanat hem fonksiyonel hem de estetik bir değere sahiptir.Sanat objesi haline dönüşmesi ise onu diğer kullanım alanlarından farklı kılar.

Yetişkinlere yönelik, hobi amaçlı seramik kursumuz Eylül ayında başlar.Derslerimize katılım için zaman ve süre kısıtlaması yoktur.Yaz aylarında da çalışmalara devam edilebilir.

Çalışma programı

Elle, kalıpla yada çömlekçi tornası ile yapılır.Öğrencilerimizle çalışmalarımızda, tasarıma göre teknik seçimler yapılır.

Elle yapım tekniği; çimdikleme, plaka, fitil, kalıba basma şeklinde gerçekleşir.Modelden kalıp alma ise farklı işlemleri gerektirir.Bu yolla yapılan tasarım çoğaltılabilir.

Çömlekçi tornasında, tecrübe kazanılması zamana dayalı bir süreçtir.Bu şekilde yuvarlak formlar bir kaç hamlede üretilebilir.

Çalışmalarımızda, seramik çamuru olarak; kırmızı kil, beyaz kil yada şamot kullanılır.Bisküvi pişirim ve sır pişirimi ile obje hazır hale gelir.

Kurs ücretine, eğitim, çamur ve pişirim dahildir.Sır boyası öğrenciye aittir.

Ders günleri

Salı yada Çarşamba:10:00-14:00 yada 12:30-16:30

Öğrencilerimiz haftada 1 gün yada 2 gün üzerinden derslerimize katılabilir.

Çalışanlar için, hafta sonu çalışmaları düzenlenebilir.

 

Adres: Suadiye Mahallesi, Tüccar Katibi Sk. İdil İrem Apt. No:9, 34740 Kadıköy/İstanbul

Telefon: (0216) 368 93 48

Kaynak: http://www.atolyeka.net/

Bir Cevap Yazın