Röportaj

Anadolu Rock’ın Kadıköy’deki Sesi: Hakan Ergün

Yıllarını müziğe adamış, Anadolu Rock tarzında ki güçlü yorumu ve katıldığı sosyal sorumluluk projeleri ile alkışları sonuna kadar hak eden HAKAN ERGÜN ile I LOVE KADIKÖY ekibi olarak bir röportaj yaptık.. Anadolu Rock’ın Kadıköy’deki sesi Hakan Ergün Kimdir, tanıyalım…

 • Merhaba Hakan; Öncelikle I LOVE KADIKÖY ‘ e hoş geldin. Kadıköy’ü seven, Kadıköy’e gönül vermiş bir müzisyen olduğunu biliyoruz. Bize biraz kendinden bahseder misin? Hani şöyle çocukluğuna kadar inelim. Biraz tanıyalım seni. Hakan Ergün Kimdir?

Müzik hayatına 1996 yılında amatörce başladım. Daha sonra bir dostumun aracılığıyla bir stüdyo kaydı aldım. Tonmaister İlhan Harmancı vesilesiyle burada bir rock şarkıcısıyla tanışıp, onunla 2 sene back-vokal olarak çalıştım. Kendimi geliştirdim, ufak ufak etkinlikler ve konserlerde yer aldım. Askerlik sürecinde ise moral konserleri vererek müzik hayatıma devam ettim.

Çocukluğum Üsküdar’da geçti aslında. Üsküdarlıyım ama Kadıköy’ün bende ki yeri çok başka. Askerliğimi bitirdikten sonra tanıştığım arkadaşım Gökhan Karaduman ile birlikte Kadıköy Belediyesi ve hemen her mahallenin gönüllülerinin etkinliklerinde sayısını hatırlamadığım kadar konserler verdik. Gökhan’ın Barış Manço Derneği İstanbul Şube Başkanı olduğu dönemlerde “Barış ve Sevgi Yolculuğu” adını verdiğimiz konser serisi ile yeni nesillere Barış Manço’yu tanıtma sevdirme amacı ile ilkokul, ortaokul ve liselerde sahne aldık.

 • Müzik hayatına nasıl başladın? Seni müziğe iten, şarkı söylemeye karar vermene sebep olan şeyler nelerdi?

Gençlik dönemimde arkadaşlar arasında oturup şarkılar söyleyerek başladım. Bir kardeşimin “sesin çok güzel neden değerlendirmiyorsun” demesiyle müzik serüvenine başlamış oldum.

 

 • Barış Manço… Hepimizin hayatında olduğu gibi ama senin hayatında bambaşka bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Barış Abi ‘ nin senin için ne ifade ettiğini, ve hayatında ki, müzikal gelişiminde ki önemi bize anlatır mısın?

Büyük ustayı yaşatmak adına elimizden gelenin fazlasını yaptık. O zamanlar sosyal medya olmadığı için insanların gözüne sokmadık, bireysel reklam peşinde hiçbir zaman koşmadık, ama Barış Abi’nin yakın çevresi dahil o yıllar bizim çabaladığımız kadar çabalamadı, bu konuda mütevazi olmaya bence hiç gerek yok. Bugün eğer Usta’ya basın ve halk, hak ettiği değeri yeniden veriyorsa bizlerin o yıllardaki çabalarından dolayı. Bu sözlerim yanlış anlaşılmasın, Barış Abi her zaman büyüktü, ama öyle bir dönem vardı ki köşe yazarı Yüksel Aytuğ ve birkaç radyocu dostumuz dışında basın mensupları hatırlamaz olmuştu…

 • Anadolu Rock tarzında ki müziğinle yıllardır başarılı bir şekilde sahnelerdesin. Anadolu Rock tarzını seçme nedenlerin nelerdi? Kimlerden esinlendin, seni şevklendiren ve yolunu takip ettiğin sanatçılar kimler?

Aslında ilk önce müziğe arabesk söyleyerek başladım, daha sonra Türk sanat müziği eğitimi aldım. Yaşım ilerledikçe rock müziğini kendime daha yakın buldum. Beni anlatan isyankar bir müzik türüydü ve kendimi daha iyi ifade etme olanağı verdi bana. Örnek aldığım sanatçılar var tabi ki. Biraz Barış Manço, Biraz Cem Karaca, Biraz Edip Akbayram, Birazda Erkin Koray… Onların eserleri hep daha yakın geldi bana.

 • Değişen müzik piyasası şartları nedeni ile müziğini icra etmekte zorluk yaşıyor musun? Müzik endüstrisi içinde seni rahatsız eden ya da olumlu bulduğun şeyler illa ki vardır. Bizimle bunları paylaşmak ister misin?

Tabi ki zorluk yaşıyoruz. Günümüzün internet, sosyal medya kolaylığı mecralar açarken, yapımcıların yatırım yapmasının önünü kesti. Belki 90’lı yıllarda kendi şarkılarımızı yapıyor olsaydık, bir yapımcının, sponsorun desteği olabilecekken şimdi iyi müzik değil 90-60-90 Türkçesi noksan bir kız olmak, veya spor salonu erkeği olup sosyal medyadan takipçi kasmak, sesin, müzikal yeteneğin olmasa bile seni ön plana çıkarıyor.

 

 • Konserlerle dolu yıllarını 2016 yılında çıkardığın “ŞAŞKIN” albümü ile taçlandırdın. Bize bu albümden bahseder misin? Albüm süreci, yaşadıkların, söz-müzik-düzenlemeler, kayıt süreci.. ve tabi ki klip..

Şaşkın ilk albümümdü 2015 yılında yayınlandı. Bayağı hevesliydim her şarkının bende ayrı yeri var. Kayıtlar 1 ay kadar sürdü. Albümde 6 şarkı var,  kayıtları değerli can dostum Alper Ketenci’nin stüdyosunda hazırladık, her şeyimle ilgilendi. Ona ne kadar teşekkür etsem azdır.

 

 • Albüm şarkılarından bahsedelim biraz. Bütün albümde ki şarkıların sözlerinden sence en çok beğendiğin tek cümle hangisi?

“Dünyaya sanki seninle geldim, seninle açtım gözlerimi” şaşkın şarkımın sözleri saf aşkı seriyor gözler önüne, bu gün bulmakta zorlandığımız gerçek aşkı..

 

 • Albümde yer alan şarkıların senin için bir hikâyesi var mı?

Tabiiki hepsinin bende ayrı yeri var. İnsanlara yaşanmışlıkları şarkı formunda sundum ben hep, ve bununla birlikte büyük ilgi aldım…

 • Bundan sonra ki müzikal projelerin ile ilgili bizi bilgilendirir misin? Yakınlarda Konser / Program ya da yeni bir albüm çalışması var mı?

Çok yakında yeni bir single çalışması geliyor. Usta sanatçı İlhan Şeşen beni kırmayıp “gibi gibiyim” adlı eserini bahşetti, konserlerimiz de ara ara gerçekleşiyor. Prensip olarak içkili mekânlarda sahne almadığım için halk ile birebir buluşabildiğimiz halk konserlerinden teklifler geldikçe kabul ediyorum. Tabii insanlar Barış Manço ile bu denli alakalı olduğumuzu bilip ondan da şarkı coverlamamızı bekliyor ancak maalesef hak sahipleri emeklerimizi göz ardı edip edisyon şirketine yönlendiriyor..

 • Gelelim Kadıköy’e… Kadıköy senin için neyi ifade ediyor?

Çocuktuk “Kadıköy’de Yaşamak Ayrıcalıktır” ı ilk duyduğumuzda. Çok sonra anladık .. Kadıköy Sanat Kokar, Kadıköy Sanat Üretir, Kadıköy Sanatçı Yetiştirir, Kadıköy özgürdür, Kadıköylü Özgündür.

 

 • Kadıköy’de en çok nereye gitmeyi, ne yapmayı seversin? Hakan Ergün Kadıköy’de ne yapar ?

Bahariye, Moda özellikle moda benim için başkadır, işletmecilerine rağmen modanın tarihi çay bahçesinde “soğuk da olsa” çay içmek, rüzgarın uğultusunu, martıların sesini dinlemek, masama oturan kedilerin sıcaklığını hissetmek huzur veriyor…

 

 • “Ahhh Keşke Kadıköy’de Şu da Olsaydı” dediğin ne var?

Temizlik…

 • Son olarak I LOVE KADIKÖY takipçilerine söylemek istediğin bir şey var mı?

Şarkılarımızı dinler, dostlarıyla paylaşırlarsa memnun oluruz… Malum TV programlarında birilerine yüklü ücretler ödemeden, süslü hediyeler almadan ya da birilerine bel altı vurmadan çıkıp şarkılarımızı insanlara ulaştıramıyoruz…

 

 • Bu güzel röportaj için çok Teşekkür ederiz Hakan. Yolun açık olsun 😉

Ben çok teşekkür ederim benimle bu güzel sohbeti yaptığınız için sizlere ve okurlarınıza sonsuz teşekkürler, vakit ayırıp bu sohbeti okudukları için yeni albümde görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın