Güncel Kültür-Sanat Yaşam

8. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin açılışı yapıldı

Bu yıl 8.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali onur ödülleri açılış töreniyle sahiplerini buldu. Sinema onur ödülü festivalin iz bırakanlar bölümünde de izlenecek olan ‘Filler ve Çimen’ filminin yönetmeni Derviş Zaim’e verildi. Derviş Zaim ödülle ilgili ‘Onur ödülü insana yaşlandığını söyler ama benim daha yapacak birkaç işim daha var’ diyerek salonu kahkahaya boğan Zaim, ödülü layık gören herkese teşekkürler etti. Sinemaya teknik olarak emek veren İsmail Karataş – Jack Şalom’da sinemaya katkı ödülü verildi. Akademi onur ödülü ise David Nutt’a takdim edildi.

FİLM GÖSTERİMİ, SİNEMA PANELİ VE PRÖMİYERLER GERÇEKLEŞECEK

İstanbul’dun Avrupa ve Anadolu yakalarında Beyoğlu Atlas ve Kadıköy sinemalarında gösterimlerini gerçekleşeceği festival filmleri 2017-2018 yıllarına ait yapımlarından seçildi. Festival sırasında,gösterilecek filmlerin hepsi İstanbul ya da Türkiye Prömiyerini gerçekleştirecek. Festivalin “İz Bırakanlar” bölümünde ise Dünya ve Türk sinemasının unutulmayan filmlerine yer verilecek. Ayrıca sinemalarda oluşturulan film sonrası panellerle direkt seyirciye adalet, toplum, sinema konularında söz hakkı tanınacak. Atlas Sineması’nda film gösterimi sonrası “Sinema madde ve alkol kullanımını özendirir mi?” ve “Sinema Adalet İlişkisi” başlıklı iki panel düzenlenecek.

Festival boyunca “Benim Sinemam” başlığı ile iki yönetmenle buluşma, sinema ile ilgilenenler için eğiticiolacak “kısa film” ve “yönetmen-senarist ilişkisi”başlıkları altında sektörden tanınmış kişilerin katılımı ile yapılan CAPSTalks’lar bu yıl da devam edecek.

Bir Cevap Yazın