Güncel Yaşam

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Zumba!

Türk Diyabet Cemiyeti tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla hastalığa dikkati çekmek ve konuyla ilgili farkındalığı arttırmak için etkinlik düzenlendi.

Türk Diyabet Cemiyeti tarafından 14 Kasım  Dünya Diyabet Günü dolayısıyla hastalığa dikkati çekmek ve konuyla ilgili farkındalığı arttırmak için etkinlik düzenlendi.

Cemiyetin Kadıköy’deki merkezinde, “Doğru beslen, hareket et, diyabetten korun” sloganıyla gerçekleşen etkinlikte, katılımcılara şeker ölçümü ve vücut analizi yapıldı. Diyabet söyleşisi düzenlenen etkinlikte, katılımcılar diyabete dikkati çekmek için zumba dansına eşlik etti.

“Diyabet hastası olanların yaklaşık yarısı diyabet olduğundan habersiz”

Türk Diyabet Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fırat Bayraktar, etkinlik sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, diyabetin dünya üzerinde yaygın bir hastalık olduğunu ve 420 milyon civarında diyabet hastasının bulunduğunu belirtti.

Gelecekte bu rakamın daha fazla olabileceğini aktaran Bayraktar, “Dolayısıyla diyabet, mutlaka yarattığı sorunlar nedeniyle farkına varılması gereken ve önlenmesi gereken bir süreç. Bugün diyabet hastası olanların yaklaşık yarısı diyabet olduğundan habersizdir. Bu da kan şekeri yüksekliğinin tedavi edilmeden devam etmesi ve birçok komplikasyona yol açması demektir. Baktığınız zaman dünyada şu anda sonradan olma körlüklerin en sık nedeni diyabet.” diye konuştu.

Bu seneki temanın “Diyabet ve Kadın” olduğunu belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz kadın toplumsal eğitimde farkındalığı çok ön plana çıkarabilen bir varlık. Bu nedenle diyabet konusunda da kadının eğitilmesi onun başka kişileri eğitmesi demektir. Kadın eğitimine bu yönde ağırlık verilmesi, ülkenin genel bir yaklaşımı olması gerekir. Diyabette de zaten eğer kadını eğitirseniz ondan sonraki beslenme planından, evin içindeki hareket tarzına, insanları egzersize yüreklendirecek hareket tarzına kadar birçok yönde iyileşme sağlayabilirsiniz. Bu nedenle bu yıl diyabet ve kadın ağırlıklı bir tema ön plana alındı.”

Katılımcılar arasında yer alan yazar Emine Çaykara da 38 yıllık diyabet hastası olduğunu anlatarak, “38 yıldır bir yaşam biçimi olarak gördüğüm diyabetle yaşıyorum. Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü. Aslında bütün ay, dünyada diyabetlilerin mavi ayı. Herkesin özellikle bunu dünyanın sonu olarak değil, bir yaşam biçimi olarak görmesini ve hayatlarını buna göre düzenlemesini tavsiye ediyorum. Bu sadece basit bir alışkanlığa ve yaşam biçimine dayalı bir durum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada kasım ayı boyunca Türk Diyabet Cemiyeti tarafından diyabet farkındalığı oluşturmak amacıyla çeşitli yerlerde etkinlikler düzenlenecek (AA)

TÜRK DİYABET CEMİYETİ 2017 KASIM AYI ETKİNLİK PROGRAMI
Tarih Konum ve Paydaş Kurum Etkinlik Detayı
9 Kasım 2017 10:00 -12:00, Arnavutköy Şehit Demet Sezen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İst. Diyabet ve sağlıklı beslenme eğitimi
14 Kasım 2017 09:00-11:30, Türk Diyabet Cemiyeti Genel Merkezi, İst. Kan Şeker Ölçümü, Vücut Analizi, Diyabet Söyleşi Köşesi, Zumba egzersiz saati
14-15 Kasım 2017 08:30-11:00, Kadıköy Belediye Binası. İst. Kan Şekeri Taraması ve bilgilendirme etkinliği
15 Kasım 2017 11:00-13:00, Mektebim Okulları Kurtköy Kampüsü, İst. Diyabet ve sağlıklı beslenme konulu bilgilendirme ve Zumba egzersiz saati
16 Kasım 2017 11:00-15:00, Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi, İst. Kan Şekeri Taraması ve bilgilendirme etkinliği
20-24 Kasım 2017 Maltepe Belediye Binası, İst.(Tarih için Maltepe Belediyesinden geri dönüş bekliyoruz.) Kan Şekeri Taraması ve bilgilendirme etkinliği
21 Kasım 2017 14:00-14:40, İSMEK Rasimpaşa, İst. Diyabet ve Kadın Sağlığı bilgilendirme etkinliği
28 Kasım 2017 14:00-15:00, Koşuyolu Gönüllüevi, İst. Kan şekeri taraması, Diyabet ve sağlık önerileri & sağlıklı beslenme konulu bilgilendirme

*13-19 Kasım 2017 tarihleri arasında İBB kamusal alanlarında(metro, metrobüs, vapur, otobüs, durak gibi) Türk Diyabet Cemiyeti tarafından hazırlanan diyabet bilgilendirme videoları gösterilecektir.

*Benzer uygulama için İzmir Büyükşehir Belediyesiyle de süreç takip edilmektedir.

2017 IDF Dünya Diyabet Günü- Anahtar Mesajlar/ Önemli Bilgiler

2017 yılı Dünya Diyabet Günü ana teması “Kadınlar ve Diyabet- Sağlıklı Bir Gelecek Hepimizin Hakkı” olarak belirlenmiştir.

Kampanya, risk altında olan yahut diyabetle yaşayan tüm kadınların gerekli olan diyabet ilaçları ve teknolojilerine, kişinin/ hastanın hastalığı kapsamında kendi kendini yönetebilme eğitimlerine, diyabetin tüm getirilerine/sonuçlarına karşı başarılı olabilmekte gerekli olabilecek ve Tip 2 diyabeti önlemede bilinçlenmesine dair tüm bilgilere karşılanabilir ve eşit koşullarda erişiminin önemini vurgulayacaktır.

Diyabetli tüm kadınlar tedavi edilebilmek ve hastalıklarını daha iyi yönetebilmeyi öğrenmek için alacakları eğitimlere karşılanabilir ve eşit koşullarda erişim talep ediyor.

Gerçekler;

 • Günümüzde 199 milyon diyabetli kadın var ve bu sayının 2040 yılında 313 milyona yükselmesi bekleniyor.
 • Her beş diyabetli kadından ikisi doğurganlık yaşındadır ve bu kadınlar tüm dünyada 60 milyondan fazladır.
 • Diyabet dünyada kadınlar arasındaki dokuzuncu yaşam kaybı sebebidir; bu da yılda 2.1 milyon yaşam kaybına eşdeğerdir.
 • Tip 2 diyabetli kadınlar, diyabetli olmayanlara göre neredeyse 10 kat daha fazla koroner kalp rahatsızlığına yakalanma riskine sahiptirler.
 • Tip 1 diyabetli kadınlardaki düşük yapma ve anormal doğum riski giderek artmaktadır.

Ne yapılmalı;

 • Sağlık sistemleri, kadınların önceliklerine ve özel ihtiyaçlarına yeterli derecede önem göstermelidir.
 • Diyabetli bütün kadınlar ihtiyaçları olan diyabet ilaçlarına ve teknolojilerine, tıbbi bakım ile diyabetini yönetebilmesine yardımcı olacak eğitim ve bilgilere kolay ulaşabilmeliler.
 • Diyabetli kadınlar, gebelik sırasında oluşabilecek riskleri azaltmak adına gebelik öncesi ve süresince planlama hizmetlerine kolayca erişebilmelidirler.
 • Bütün kadın ve genç kızların insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış fiziksel egzersiz faaliyetlerine kolay erişimi sağlanmalıdır.

 

Hamile kadınların, anne ve çocuğun sağlığı üzerinde olumlu etkileri olacağından daha fazla taramaya, bakıma ve eğitime ihtiyaçları vardır.

Gerçekler;

 • 7 doğumdan 1’i gebelik diyabetinden etkilenmektedir.
 • IDF, 2015 yılında gerçekleşen canlı doğumların 20.9 milyonunun veya yüzde 16.2’sinin hamilelikte hiperglisemiden etkilendiğini tahmin ediyor. Gebeliğe bağlı şeker hastalığı öyküsü olan kadınlarda yaklaşık yarısı doğumdan beş ila on yıl sonra Tip 2 diyabet gelişebiliyor.
 • Gebelikte hiperglisemi yaşayan tüm kadınların yarısı 30 yaşın altındaki kadınlardır.
 • Gebelik hiperglisemisi vakalarının çoğu hamilelik süresi ve sonrasındaki bakım imkânlarının ve erişiminin sınırlı olduğu düşük ve orta gelir düzeyine sahip ülkelerde görülmektedir.

Ne yapılmalı;

 • Tip 2 diyabeti önleme stratejileri bebek ve erken çocukluk dönemi beslenmesine olduğu gibi anne sağlığı ve beslenmesi ile hamilelik öncesi ve süresindeki sağlıkla ilgili diğer tutum ve eğilimlere odaklanmalıdır.
 • Gebelik süresince yapılan doğum öncesi kontroller, kadınları sağlıklı olmaya teşvik etmeli ve gebeliğe bağlı diyabetin erken teşhisine yönelik olarak geliştirilmeli ve iyileştirilmelidir.
 • Gebeliğe bağlı diyabet taramaları, erken teşhisi sağlamak, kadınlara daha iyi bakım ile anne ölümlerinde azalma sağlamak amacıyla anne sağlığına yönelik olmalı ve genel sağlık hizmetleriyle birleştirilmelidir.
 • Sağlık çalışanları, gebelik sırasında diyabetin teşhisi, tedavisi, yönetimi ve takibi konusunda eğitilmelidir.

 

Kadınlar ve genç kızlar, gelecek nesillerin sağlığını ve refahını iyileştirmek amacıyla sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesinde rol alan önemli aracılardır.

Gerçekler;

 • Tip 2 diyabet vakalarının neredeyse yüzde 70’i sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenerek önlenebilir.
 • Yetişkinler arasındaki erken ölümlerin yüzde 70’i büyük oranda gelişme (ergenlik) çağında edinilen olumsuz davranışlardan kaynaklanmaktadır.
 • Anneler, çocuklarının gelecekteki sağlık durumları üzerinde büyük etkiye sahiptir.
 • Araştırmalar gösteriyor ki; kadınlara gerekli güç ve yetki verilirse, bu gücü ve yetkiyi yiyecek, çocuk sağlığı ve beslenmesi ile eğitim konularının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için başarılı bir şekilde tahsis edip, kullanabiliyorlar.
 • Evde beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını çoğunlukla kadınlar belirler ve bu yüzden evin içinde ve dışında oluşabilecek hastalıkları önleme ve engelleme konusunda etkilidirler.

Ne yapılmalı;

 • Tip 2 diyabetin önlenmesine yönelik olarak kadınlar ve genç kızların bilgi ve eğitime ulaşmaları kolaylaştırılmalı ve buna bağlı olarak bilinç düzeyi arttırılmalıdır.
 • Diyabetin önlenmesi amacıyla özellikle gelişmekte olan ülkelerde gelişme (ergenlik) çağında olan genç kızların fiziksel egzersiz olanaklarının teşvik edilmesi bir öncelik olmalıdır.

Bir Cevap Yazın